Wielkanoc

i

Autor: canva

ŚWIĘCENIE POKARMÓW

O której godzinie święci się jajka? Do kościoła ze święconką tylko w wyznaczonych godzinach

2024-03-29 15:09

W Wielką Sobotę wierni idą do kościoła nie tylko na liturgię światła, ale także by poświęcić pokarmy. Jajka, kiełbasa, sól, chrzan - to tylko kilka składników, które umieszcza się w święconce. O której godzinie święci się jajka w kościele? To trzeba wiedzieć.

Kiedy idzie się ze święconką do kościoła? Odpowiedź jest prosta - w Wielką Sobotę. Wielkanoc, jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, to czas radości, nadziei i odrodzenia. To moment, kiedy Kościół obchodzi triumf Chrystusa nad śmiercią i zapowiada nowe życie w Zmartwychwstaniu. Wierni celebrują ten czas już od Wielkiego Czwartku, kiedy to odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa i jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza święta, lecz Liturgia Męki Pańskiej. W Wielką Sobotę wieczorem wierni uczęszczają na Liturgię Światła, a wcześniej święcą pokarmy. W jakich godzinach święci się pokarmy na Wielkanoc?

Grała żonę wójta w "Ranczu". Taką metamorfozę przeszła serialowa Halina Kozioł!

O której święcenie pokarmów 2024? GODZINY

O której godzinie jest święcenie pokarmów 2024? Do której godziny można święcić pokarmy? Święcenie pokarmów odbywa się w Wielką Sobotę od godzin porannych do popołudnia. Zazwyczaj obrzęd ten odbywa się co godzinę od 8 rano do godziny 13 po południu. Duchowni ogłaszają jednak przerwy, dlatego warto sprawdzić ogłoszenia parafii, która nas interesuje, by poznać dokładne godziny święcenia pokarmów. Ostatnie błogosławieństwo święconek odbywa się zazwyczaj o godzinie 16 lub 17.