Niesamowite zdjęcie z kosmosu! Widać rzekę lawy z wulkanu Cumbre Vieja!

i

Autor: Canva/Twitter ESA

Niesamowite zdjęcie z kosmosu! Widać rzekę lawy z wulkanu Cumbre Vieja!

2021-10-06 14:02

Niesamowite zdjęcie opublikowała Europejska Agencja Kosmiczna, widać na nim rzekę lawy, która wypływa z wulkanu Cumbre Vieja. Wulkan wybuchł 19 września i od tamtej pory wyrzuca z siebie lawę, która przeszła przez wyspę i dotarła aż do Atlantyku. W miejscu kontaktu lawy z wodą unosi się chmura pełna toksycznych oparów.

Mija kolejny tydzień od wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma, gdzie sytuacja staje się coraz gorsza. Europejska Agencja Kosmiczna ESA opublikowała zdjęcie na, którym widać, jak wypływająca lawa przechodzi przez wyspę i dociera do Atlantyku. Zapierający dech w piersiach widok, tak naprawdę generuje jeszcze większe niebezpieczeństwo dla mieszkańców pozostałych na wyspie. Lawa w miejscu zetknięcia się z wodą paruje i wydziela ogromne ilości toksycznych gazów. Władze wyspy poinformowały kilka tysięcy mieszkańców, aby ci nie wychodzili z domu. Co gorsze, aktywność wulkanu nie wygasa. Nic nie wskazuje, na to, aby sytuacja miała się poprawić. Opublikowane zdjęcie zostało uchwycone przez satelitę Europejskiej Agencji Kosmicznej – Sentinel 2.

Niesamowite zdjęcie z kosmosu! Widać rzekę lawy z wulkanu Cumbre Vieja!

Pogarsza się sytuacja mieszkańców pozostałych na wyspie La Palma. Kilka dni temu rzeka lawy, która przemierzyła wyspę, niszcząc kilkaset domówi dotarła do Atlantyku. Wulkanolodzy zdołali policzyć, że od momentu wybuchu z wulkanu wyemitowanych zostało już ponad 46 milionów metrów sześciennych popiołów. Ten jest niebezpieczny z kilku powodów: zanieczyszcza wodę, niszczy uprawy, a jego nadmiar zgromadzony na dachach budynku może spowodować zawalenie się pod ciężarem. Co więcej w ostatnich dniach Cumpre Vieja zwiększył swoją aktywność.

Niedźwiedzie napełniają brzuszki przed snem
Sonda
Chciałbyś zobaczyć erupcję wulkanu z bliska?
Źródło: Niesamowite zdjęcie z kosmosu! Widać rzekę lawy z wulkanu Cumbre Vieja!