Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Niedaleko Lublina powstanie zalew z czystą wodą i miejscami do rekreacji

2022-02-17 10:17

W odległości zaledwie 7 km od Lublina rozpoczynają się prace związane z budową nowej atrakcji turystycznej, jaką będzie zalew retencyjny. Nowy zbiornik wodny w okolicach Jastkowa ma też pełnić funkcje rekreacyjne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ma on być gotowy za 18 miesięcy. Jakie atrakcje tam znajdziecie, zapraszamy do artykułu.

Nowy obiekt rekreacyjny w okolicach Lublina

W środę podpisana została umowa na budowę zalewu w gminie Jastków. Zbiornik wodny będzie zlokalizowany w miejscowości Panieńszczyzna, pobliżu „starej” trasy Lublin – Warszawa. Według planów będzie miał on powierzchnię ponad 13 hektarów, przy czym samo lustro wody zajmie blisko 11 hektarów. Zalew powstanie na łąkach wzdłuż rzeki Ciemięga. Jest to teren zalewowy, niewykorzystywany przez rolników.

Projekt zakłada nieingerowanie w samą rzekę, a jedynie oczyszczenie jej koryta ze znajdujących się w nim gałęzi i nawisów. Zalew ma przede wszystkim pełnić funkcję retencyjną, ponieważ jego powstanie będzie miało wpływ na mikroklimat oraz poziom wód gruntowych. Gmina Jastków od wielu lat zmaga się z problemem niedoboru wody, który szczególnie zauważalny jest w letnie miesiące. Jednak lokalne władze postanowiły uatrakcyjnić ten obszar poprzez wybudowanie w jego okolicach ogólnodostępnych atrakcji takich jak plaża, pomosty, łowisko dla wędkarzy, czy też ścieżka rowerowa.

O jakość i czystość wody w zbiorniku mają dbać biologiczne i chemiczne procesy oraz odpowiednia roślinność. Inwestycja ma kosztować blisko 6,3 mln zł. Prace mają rozpocząć się od razu, gdyż, jak wskazuje wykonawca, jest spora szansa, że obiekt będzie gotowy pod koniec roku. Będziecie korzystać z tej inwestycji jako miejsca na weekendowy wypoczynek? Dajcie nam znać w sondzie poniżej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy plaża i staw w Jastkowie to fajna inwestycja?
Źródło: Niedaleko Lublina powstanie zalew z czystą wodą i miejscami do rekreacji