Azowstal

i

Autor: PAP/Rada Najwyższa Ukrainy

Trwa zacięta walka o Azowstal. Udało ewakuować się kobiety i dzieci

2022-05-07 20:48

Obrońcy Mariupolu stawiają opór rosyjskim wojskom, które próbują przejąć Azowstal. Jest to ostatni punkt oporu w tym mieście. Na szczęście dzięki poświęceniu obrońców z kombinatu udało się ewakuować kobiety i dzieci. W trakcie ich ucieczki trzech obrońców zginęło, a sześciu zostało rannych na skutek rosyjskich ostrzałów m.in. w samochód ewakuacyjny.

Obrońcy Mariupola nadal bronią się w Azowstalu

Sobota była kolejnym dniem atakowania przez siły rosyjskie kombinatu Azowstal, który pozostaje ostatnim punktem oporu ukraińskiego w ważnym mieście portowym Mariupol. Z zakładu ewakuowano już wszystkie kobiety i dzieci.

„Wróg nadal blokuje pododdziały sił obrony w rejonie fabryki Azowstal. Prowadzone są działania szturmowe przy użyciu ognia artyleryjskiego i czołgów” – podano w komunikacie sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Z Azowstalu ewakuowano już wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na Telegramie.

Przedstawiciel dowództwa pułku Azow, który walczy w Azowstalu, poinformował tymczasem, że trzech obrońców kombinatu zginęło, a sześciu odniosło obrażenia na skutek rosyjskich ostrzałów podczas piątkowej ewakuacji cywilów. Dodał, że jeden żołnierz zginął na skutek uderzenia w samochód ewakuacyjny przeciwpancernego pocisku kierowanego, a dwóch zostało zabitych bombami zrzucanymi z samolotów bezzałogowych.

Według doradcy mera Mariupola Petra Andriuszczenki pod gruzami każdego zniszczonego przez wojsko rosyjskie budynku w Mariupolu znajduje się po 80-100 ciał. Andriuszczenko powołał się na relację mężczyzny, który pod naciskiem żołnierzy rosyjskich, a także aby wyżywić swoją rodzinę, zgodził się usuwać gruzy.

UkrALINA - Krymski most padnie 9 maja? Podpalenia w Rosji!
Źródło: Trwa zacięta walka o Azowstal. Udało ewakuować się kobiety i dzieci