Limit osób w restauracji

i

Autor: Pixabay Limit osób w restauracji

Limit osób w restauracji. Czy zostanie zwiększony na wakacje?

2021-06-02 9:20

Limit osób w restauracji aktualnie obowiązujący wynosi maksymalnie 50 proc. Obłożenia lokalu. Od niespełna tygodnia restauracje mogą przyjmować gości również w środku lokalu. Czy aktualny limit się zwiększy? Tego dowiemy się po konferencji prasowej ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, która odbędzie się dzisiaj.

Od 15 maja, w ścisłym reżimie sanitarnym zostały otwarte ogródki w restauracjach. Goście hucznie świętowali otwarcie gastronomii i powrót małymi kroczkami do normalności. Stęsknieni wizyt w swoich ulubionych restauracjach odetchnęli z ulga pod koniec maja, gdy kolejne obostrzenia przestały obowiązywać i lokale mogły przyjąć pierwszych gości w środku. Jednak jak w niemal każdej gałęzi gospodarki – obowiązują limity. Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że aktualne obostrzenia zostają delikatnie złagodzone. Kiedy limit osób w restauracji się zwiększy?

Limit osób. Konferencja ministra zdrowia

- Odsetek trafialnych badań jest około 1 procentowy, to najmniejszy w trakcie całej epidemii. Jeżeli popatrzymy na średnie z 2 tygodni, widać wyraźnie że dynamika spadku zakażeń jest bardzo wysoka – ocenił stan epidemii w Polsce Adam Niedzielski.

- To jest pozytywna wiadomość, bo od początku maja realizujemy bardzo odważny program luzowania obostrzeń dotycząca wszystkich dziedzin gospodarki, życia społecznego – dodał minister zdrowia.

Zaznaczył, że Polska w skali całej Europy ma dość liberalne obostrzenia. Jako przykład podał Francję, gdzie nadal obowiązuje między innymi godzinę policyjną, czy to, że w Niemczech nadal mają być zamknięte hotele i restauracje.

CZYTAJ TAKŻE: W Polsce można już pobierać Unijne Certyfikaty COVID-19. Ten dokument zwalnia z testów i kwarantanny podczas zagranicznych wakacji

Limit osób w restauracji – aktualne dane

Od 28 maja za to, goście mogą przebywać także w środku lokalu. Jak w innych przypadkach – obowiązują limity gości. W restauracja przebywać może maksymalnie do 50 proc. obłożenia lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami, co oznacza, że zajęty może być co drugi stolik. Odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 metra.

Limit osób – czy się zwiększy? Kiedy?

Limit osób, które mogą przebywać wewnątrz restauracji może się zmienić na wakacje, aktualny limit 50 proc. obłożenia może zostać zwiększony. Czy tak się stanie? Na konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, która odbyła się dzisiaj o godzinie 9:30 dowiedzieliśmy, że większe luzowanie obostrzeń na wakacje zostanie ogłoszone w przyszłym tygodniu.

Złagodzone obostrzenia będą dotyczyć okresu od 26 czerwca do 31 sierpnia.

200 dni walczył z COVIDEM
Źródło: Limit osób w restauracji. Czy zostanie zwiększony na wakacje?