świat

Kolejny dzień protestów w Gruzji. W kierunku protestujących użytko armatek wodnych

2024-11-30 7:50

To kolejna noc wielkich proeuropejskich protestów w Gruzji. Demonstranci są przeciwni zawieszeniu rozmów akcesyjnych z Unią Europejską przez nowy rząd. W kierunku władzy padały takie słowa jak "zdrajcy". Okazało się, że dzień wcześniej pobici demonstranci są dziennikarzami.

Wielkie protesty w Gruzji

Nie wiadomo, ile dokładnie osób protestuje w Gruzji. Wiadomo o tysiącach Gruzinów na ulicach Tbilisi protestujących przeciwko decyzji rządu - zawieszeniu rozmów akcesyjnych z Unią Europejską. Demonstranci trzymali zdjęcia poszkodowanych dzień wcześniej dziennikarzy, którzy zostali pobici przez policję mimo widocznych legitymacji prasowych. Jak przekazują gruzińskie media, kolejną noc z rzędu, policja też użyła przeciwko Gruzinom armatek wodnych. W czwartek nocy służby miały użyć też gazu pieprzowego. Jak przekazują gruzińskie media, demonstranci polani wodą z armatek wodnych narzekają na poparzenia ciała i twarzy.

- Podczas "represji" schroniliśmy się w aptece, ale siły specjalne wkroczyły za nami. Gdyby nie obecność mediów, mogliby nas pobić na śmierć - powiedział BBC Giorgi Butikashvili.

Za to według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych około 30 policjantów też zostało rannych. Protestujący jeszcze zaznaczają, że drugiego dnia protestów policja była o wiele brutalniejsza i biła Gruzinów. Z piątku na sobotę zatrzymano 100 osób.

Protesty odbyły się też w Kutaisi i Batumi.

BBC przywołuje słowa obecnego premiera Irakliego Kobakhidze, który oskarżył Unię Europejską ingerencją w gruzińskie państwo. Według nie było żadnych nieprawidłowości, na które powołuje się UE i mieszkańcy kraju. Jak dodaje premier, Gruzja będzie zabiegała kiedyś o członkostwo, ale z "godnością i na własnych warunkach".

Parlament Europejski jasno stwierdził w rezolucji, że w Gruzji pogarsza się kryzys demokratyczny i za to wszystko pełną odpowiedzialność ponosi partia rządząca. Szczególnie krytycznie się odniesiono do doniesień dot. zastraszania wyborców, nękania obserwatorów i manipulacji głosami. Parlament Europejski apeluje o wprowadzenie sankcji na premiera Gruzji i innych wysokich rangą urzędników, w tym na miliardera i założyciela rządzącej partii Bidzinę Iwaniszwilego.

Wysłali dary dla Armenii i Gruzji

Komentarz prezydentki Gruzji

Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili wydała specjalne oświadczenie dla serwisu OC Media. Zaznacza w nim, że nikt nie zgodzi się na zrusyfikowanie Gruzji.

- Dzisiaj rozpoczął się ruch oporu - powiedziała.

Wezwała policję do wstrzymania się od atakowania protestujących. Jak dodaje, głównym celem protestujących jest rozpisanie nowych i uczciwych wyborów parlamentarnych.

Szczecin Radio ESKA Google News
Autor:

To największe państwa na świecie! Czy znasz ich stolice? Przekonaj się w quizie

Pytanie 1 z 10
Stolicą Kazachstanu jest?
Źródło: Kolejny dzień protestów w Gruzji. W kierunku protestujących użytko armatek wodnych