adwent, świeca

i

Autor: pixabay.com

KOŚCIÓŁ

Co to są roraty? Ile trwają, co oznaczają i o której odprawiane są w kościele?

2023-12-19 8:32

Adwent 2023 rozpoczyna się już w niedzielę 3 grudnia, a wraz z nim Roraty. Wiele osób zastanawia się co to takiego? Czym są Roraty i ile trwają? Specjalne msze święte odprawiane są zazwyczaj rano, jednak kościół robi ostatnio coraz więcej wyjątków. Sprawdźcie szczegóły.

Spis treści

  1. Roraty 2023 o której godzinie
  2. Symbole Adwentowe 2023
  3. Serduszka na Roraty

Adwent 2023 rozpoczyna się w niedzielę 3 grudnia i potrwa do samej Wigilii. Jest to niesamowicie piękny czas w życiu osób wierzących, ponieważ pozwala przygotować się na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Podczas trwania Adwentu, jedną z tradycji są roraty. Co to takiego? Skąd wzięły się roraty? Roraty to msze wotywne o Najświętszej Maryi Pannie, odprawiane w Adwencie. Ich potoczna nazwa pochodzi od pieśni na wejście, opartej na proroctwie Izajasza. Charakterystycznym elementem Rorat jest na początku mszy zapalanie świecy na ołtarzu, zwanej roratką. Co ciekawe, z uwagi na udział dzieci i młodzieży we mszy roratnej, obecnie robi się to również przez najmłodszych. W ich wypadku rodzice zakupują im specjalne lampiony, z którymi wchodzą do kościoła. Ile trwają Roraty? Kiedy są odprawiane?

Polacy o tym dlaczego NIE CHODZĄ do KOŚCIOŁA. "Źle ich rodzice wychowali" #EwelinaPyta

Roraty 2023 o której godzinie

Kiedy zaczynają się roraty 2023? Roraty to jedne z bardziej charakterystycznych nabożeństw i zwyczajów adwentowych. Zgodnie z tradycją rozpoczynają się o poranku, a dokładnie o wschodzie słońca, między godziną 6-6:30 rano. W obecnych czasach coraz więcej parafii decyduje się odprawiać mszę wieczorem, o godzinie 18:00 ze względu na wiele osób pracujących, a także na dzieci, które rano idą do szkoły. Roraty trwają od około 30 minut do godziny i różnią się od zwykłych mszy tym, że rozpoczynają się w ciemności rozświetlanej jedynie przez światło świec i lampiony przynoszone przez dzieci i dorosłych. W kościele robi się jaśniej dopiero przy śpiewie hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Ile trwają roraty? Okazuje się, że roraty rozpoczynają się w poniedziałek 28 listopada i potrwają do 24 grudnia włącznie.

Symbole Adwentowe 2023

Jakie są symbole Adwentu? Do najważniejszych symboli adwentowych zaliczamy:

  • świeca roratnia - roratka
  • wieniec adwentowy
  • lampion adwentowy
  • kalendarz adwentowy
  • wędrująca figura Matki Bożej

ZOBACZ TAKŻE: Czy jedzenie chipsów bekonowych w piątek to grzech? Ksiądz z TikToka odpowiada!

Serduszka na Roraty

W ostatnich latach coraz bardziej w czasie Adwentu popularne są serduszka na Roraty. O co chodzi? Co to za zwyczaj? Okazuje się, że jest to dodatkowa atrakcja w wielu kościołach w Polsce. Tak zwana loteria serduszek trwa podczas mszy roratnich i polega na tym, że każde dziecko może przynieść własnoręcznie wykonane serce z wypisanym na nim dobrym uczynkiem, który wykonało. Na zakończenie mszy świętej losowane są trzy serduszka, a ich wykonawcy zabierają do swoich domów figurkę Maryi lub jednego z dwóch aniołków. 

Sonda
Czy chodzisz na roraty?