marzanna

i

Autor: pixabay.com

Kiedy topi się marzannę? Co to za zwyczaj i co oznacza?

2023-03-20 11:26

Wielkimi krokami zbliża się pora roku na którą czeka każdy! Mowa o wiośnie, która sprawi że wszystko będzie budzić się do życia. Aby powitać nową porę roku i pożegnać na dobre zimę, istnieje zwyczaj topienia Marzanny. Co to oznacza? Skąd wziął się ta tradycja? Ciekawostki na temat topienia Marzanny, przeczytacie w artykule poniżej.

Topienie Marzanny 2023 - co to za zwyczaj i dlaczego to robimy? Wielkimi krokami nadchodzi pora roku, na którą czeka chyba każdy! Mowa o Dniu Wiosny, kiedy wszystko zacznie budzić się do życia, a dni będą coraz dłuższe. Topienie Marzanny to nie tylko obrzęd, ale także tradycja związana z pożegnaniem zimy i wygnaniem jej z naszego kraju. Jaka jest tradycja topienia Marzanny? Zwyczaj ten przybył do nas ze starosłowiańskich obrzędów, a według ludowych pojęć Marzanna to słowiańska bogini symbolizująca śmierć. Zgodnie z tradycją i dawnymi wierzeniami, śmierć Marzanny jest oznaką budzenia się przyrody do życia. W tym celu przygotowuje się kukłę ze starych ubrań, bibuły, siana, patyków lub słomy, a następnie wrzuca się ją do rzeki. Istnieje także zwyczaj palenia Marzanny w ognisku.

Kiedy jest Dzień Wagarowicza 2023? Czy uczniowie mogą opuścić wtedy lekcje?

Dzień Wiosny na wesoło - czy Polakom przeszkadza zmiana czasu? #EwelinaPyta

Topienie Marzanny 2023 - DATA

Kiedy topi się Marzannę? Jako, że pierwszy Dzień Wiosny 2023 zbliża się wielkimi krokami, czas przygotować swoje Marzanny, aby zgodnie z tradycją przywitać nadchodzącą wiosnę. To właśnie w Pierwszy Dzień Wiosny topi się Marzannę, wrzucając do wody przygotowaną wcześniej kukłę lub paląc ją na ognisku. Dzięki tej tradycji pożegnamy zimę i zrobimy miejsce dla nowej pory roku, dzięki której będziemy delektować się promieniami słońca i piękną zielenią!

ZOBACZ TAKŻE: Wiosenna przerwa świąteczna 2023. Kiedy jest wolne w szkole na Wielkanoc?

Którą porą roku jesteś? Rozwiąż QUIZ i się przekonaj!

Pytanie 1 z 10
Gdzie widzisz się za 10 lat?