Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Kiedy koniec wojny w Ukrainie? Rosja chce przekształcenia wojny w przewlekły konflikt?

2022-03-24 13:44

Dziś mija 30 dzień, od kiedy Rosja zaatakował Ukrainę. Wszyscy wyczekują z niecierpliwością dnia, kiedy wojna w Ukrainie się skończy. Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zamieścił dziś (24 marca) na Telegramie niepokojące informacje, że Rosja zmierza do przekształcenia tej wojny w przewlekły konflikt. Dlaczego agresor miałby zdecydować się na ptaki krok i czy faktycznie jest to realna groźba?

Kiedy skończy się wojna w Ukrainie?

Ze względu na duże straty osobowe i brak znaczących postępów na wszystkich kierunkach działań Rosja zmierza, przynajmniej częściowo, do przekształcenia wojny w Ukrainie w przewlekły konflikt - napisał na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Straty ludzkie i brak sukcesów na froncie są już trudne do ukrycia przed rosyjskim społeczeństwem. Dlatego władze Rosji zamierzają zmienić taktykę. Chodzi o zmniejszenie strat do akceptowalnego poziomu (z punktu widzenia propagandy) - tak, żeby codziennie nie ginęło kilkuset żołnierzy, w tym dowódców wysokiego szczebla" - ocenił Podolak.

W ocenie doradcy prezydenta celem strony rosyjskiej będzie "maksymalne oczyszczenie zaplecza armii z niepożądanych elementów, stanowiących 90-95 proc. ludności cywilnej". Przejawami nowej taktyki mają być "częściowe okopywanie się Rosjan na zajętych pozycjach, a także koncentracja wojskowych sił i środków wokół dużych miast Ukrainy w celu wywołania tam masowych katastrof humanitarnych".

"Jest to absolutnie niedopuszczalny sposób prowadzenia walki, wyczerpujący prawnomiędzynarodowe przesłanki zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości" - ocenił Podolak.

Źródło: Kiedy koniec wojny w Ukrainie? Rosja chce przekształcenia wojny w przewlekły konflikt?