Niedziela palmowa

i

Autor: pixabay.com

wielkanoc 2024

Kiedy jest Niedziela Palmowa 2024 i co symbolizuje? Data, czytania, symbole

2024-03-22 14:06

Niedziela Palmowa zwiastuje nadchodzącą Wielkanoc. Już wkrótce Polacy pójdą na niedzielną mszę z tradycyjną palmą w ręku i będą oddawać cześć Jezusowi. Co dokładnie symbolizuje ten dzień w kalendarzu i palmy, które wierni trzymają w rękach? Jakie są czytania w Niedzielę Palmową? To warto wiedzieć!

Spis treści

  1. Niedziela Palmowa 2024 - DATA
  2. Niedziela Palmowa 2024 - SYMBOLE
  3. Niedziela Palmowa 2024 - CZYTANIA

Niedziela Palmowa, zwana jest także Niedzielą Męki Pańskiej i w kościele katolickim rozpoczyna jeden z najważniejszych okresów w roku liturgicznym. Mowa o Wielkim Tygodniu, który przybliża nas do celebrowania zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Niedziela Palmowa to uroczysta data w kalendarzu, gdyż wspomina się uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy na osiołku, jako Mesjasza Króla. Ewangeliści, którzy opisując to wydarzenie wyraźnie zaznaczyli jak wyglądało powitanie Pana. Pod nogi osiołka, na którym jechał Jezus rozkładano szaty, a dzieci na cześć machały palmowymi gałązkami. W związku z tym na pamiątkę w Niedzielę Palmową święci się przeróżne palmy, natomiast podczas mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Zwyczaje wielkanocne w Polsce dawniej i dziś. Te tradycje trzeba znać!

Roksana Węgiel o trudnych początkach z Kevinem

Niedziela Palmowa 2024 - DATA

Kiedy jest Niedziela Palmowa 2024? Kiedy idzie się z palmą do kościoła? Data nie jest żadną tajemnicą. W tym roku Niedziela Palmowa wypada dokładnie 24 marca. Wielkanoc 2023 przypada natomiast tydzień później w niedzielę 31 marca.

Niedziela Palmowa 2024 - SYMBOLE

Jakie są symbole Niedzieli Palmowej 2024? Pierwszym i najważniejszym jest Palma, czyli nieodłączny atrybut Niedzieli Palmowej. Drugim symbolem jest natomiast gałązka oliwna, która uważana jest za symbol pokoju.

ZOBACZ TAKŻE: Co przygotować na Wielkanoc? Tych dań nie może zabraknąć na twoim stole

Niedziela Palmowa 2024 - CZYTANIA

Czytania na Niedzielę Palmową to coś czego poszukuje wiele osób. Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. Jeśli zastanawiacie się jaka Ewangelia jest czytana w Niedzielę Palmową - dobrze trafiliście. Tego dnia czyta się lub śpiewa opis Męki Pańskiej.

  • Pierwsze czytanie, wzięte z Księgi Izajasza, to Trzecia Pieśń Sługi Pańskiego (Iz 50, 4-7)
  • Drugie czytanie pochodzi z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 2, 6-11)

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami - radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii Męki Pańskiej według jednego z 3 Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.