Karetki wodne na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Będą stacjonowały do końca września

i

Autor: nfz.gov.pl - zdjęcie ilustracyjne Karetki wodne na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Będą stacjonowały do końca września

Karetki wodne na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Będą stacjonowały do końca września

2021-06-01 13:50

Karetki wodne wznawiają pracę na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Będą stacjonowały bez przerwy do końca września w Giżycku, Rynie, Sztynorcie i Kamieniu nad Bełdanami. W każdym sezonie udzielają pomocy niemal 300 razy. Do jakich wypadków są najczęściej dysponowane?

Karetki wodne od kilkunastu lat udzielają pomocy żeglującym po mazurskich jeziorach. Przez całą dobę dyżur pełnią na nich ratownicy medyczni, a zorganizowane na szybkich pontonowych łodziach karetki są tak samo wyposażone jak karetki - auta.

Karetki wodne w każdym sezonie udzielają pomocy przeszło 300 razy. Są to zarówno wypadki związane z uprawianiem żeglarstwa np. urazy na śliskiej powierzchni pokładu, czy obrażenia od uderzenia bomem, jak też "zwykłe" wypadki losowe np. oparzenia (na jachtach wiele osób gotuje), udary, zawały. Zdarza się, że karetki wodne udzielają pomocy osobom z miejscowości leżących nad jeziorami, których transport do szpitala przez jezioro jest szybszy, niż tradycyjną karetką - do takich interwencji dochodziło m.in. przy wstrząsach po użądleniu owadów.

- Z roku na rok żeglujących po jeziorach jest coraz więcej, tak jak w każdej społeczności tak i na wodzie czasami potrzebna jest pomoc medyczna - powiedział PAP dyrektor MOPR Jarosław Sroka.

W tym roku bazy karetek wodnych będą się znajdowały w Giżycku, Sztynorcie, Rynie i Kamieniu nad Bałdanami. Karetki wodne będą pracowały na jeziorach do końca września.

Raport z anteny 1.06, godz.10
Źródło: Karetki wodne na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Będą stacjonowały do końca września