Język polski rozszerzony matura 2023 - ARKUSZ CKE, ODPOWIEDZI, ZADANIA

2023-05-17 14:08

W środę 17 maja 2023 roku, abiturienci otworzyli arkusze maturalne z rozszerzonego polskiego. Jakie zadania na nich czekały? Czy są już dostępne odpowiedzi w sieci? Jaki był temat wypracowania? Sprawdźcie, gdzie szukać najważniejszych informacji o egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Spis treści

  1. Język polski rozszerzony matura 2023 - ODPOWIEDZI
  2. Język polski rozszerzony matura 2023 - ARKUSZE
  3. Język polski rozszerzony matura 2023 - WYPRACOWANIE

Arkusze CKE język polski rozszerzony matura 2023. Gdzie szukać klucza odpowiedzi i arkuszy maturalnych? Matura 2023 dobiega końca. Przed absolwentami szkół średnich ostatnie egzaminy dojrzałości z których wyniki będą kluczem do dostania się na wymarzoną uczelnię i kierunek studiów. Przypomnijmy, że w tym roku matury trwają do wtorku 23 maja - zarówno pisemne, jak i ustne. We wtorek o godzinie 9:00 według danych CKE, do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym podeszło około 43 tys. osób w formule 2023 i około 13 tys. osób w formule 2015. Przypomnijmy, że abiturienci, którzy zdecydowali się na ten egzamin, mają łącznie 180 minut na rozwiązanie zadań. Gdzie szukać arkusza CKE? Jakie wypracowanie było na maturze z rozszerzonego polskiego?

Matura 2023 - rady i patenty dla maturzystów #EwelinaPyta

Język polski rozszerzony matura 2023 - ODPOWIEDZI

Gdzie szukać odpowiedzi do matury z rozszerzonej z polskiego 2023? Niestety, CKE nie udostępnia klucza odpowiedzi w dniu odbywania się egzaminu. Oficjalne wskazówki, jak należało rozwiązać arkusz, pojawią się dopiero 7 lipca. Za sprawą dostępnych arkuszy zdający mogą jednak skonsultować swoje odpowiedzi z nauczycielami, korepetytorem bądź rówieśnikami.

Język polski rozszerzony matura 2023 - ARKUSZE

Gdzie znaleźć arkusz CKE z polskiego w formule 2023 i formule 2015? Arkusz maturalny na poziomie rozszerzonym w PDF będzie dostępny na oficjalnej stronie CKE w dniu egzaminu o godzinie 14:00. Tam też pojawi się wersja matury w formule 2015 i nowej formule 2023. My podrzucamy Wam arkusze z nowej i starej formuły. Znajdziecie je w galerii na górze tego artykułu.

Język polski rozszerzony matura 2023 - WYPRACOWANIE

Co było na maturze z polskiego 2023? Tematy wypracowań zaskoczyły uczniów. Według ich relacji zamieszczonych w sieci, na egzaminie w formule 2023 pojawiły się zadania:

  • Realizm i fantastyka. Rozważ jaką rolę pełni wykorzystanie konwencji realistycznej i konwencji fantastycznej w tym samym utworze
  • Nawiązania biblijne i antyczne na podstawie „Małej apokalipsy” Tadeusza Konwickiego. 

Uczniowie wspominają, że w formule 2015 w pierwszym temacie pojawił się tekst Adama Kulawika, który dotyczył "istotności bohaterów w tekstach literackich i ich powiązań między sobą, jako wzorzec tradycji literackiej związany z postacią literacką". Była także interpretacja porównawcza i znalazł się tam wiersz Julii Hartwig.