Jak zabezpieczyć Wi-Fi?

i

Autor: Canva

Jak zabezpieczyć Wi-Fi? Sposoby na bezpieczny internet domowy [PORADY]

2022-02-15 17:36

Możesz o tym nie wiedzieć, ale twoja słabo zabezpieczona sieć Wi-Fi to zaproszenie dla hakerów. Podpowiadamy, jak w stosunkowo łatwy sposób zabezpieczyć swoją domową sieć przed atakami hakerów. Jeśli hasło do Wi-Fi trzymacie na naklejce na spodzie routera, w głowie powinna zapalić się wam pierwsza lampka ostrzegawcza.

Spis treści

 1. Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?
 2. Jak stworzyć „silne” hasło?
 3. Jak zabezpieczyć domowy internet?

Pokonanie zabezpieczeń routera to jeden z pierwszych kroków, jakie wykona haker, chcąc uzyskać dane logowania do waszej bankowości elektronicznej. Jeśli macie hasło „z naklejki” to zdecydowanie mu to zadanie ułatwicie. Większość z nas korzysta z usług instalatorów i serwisantów sieci internetowych i mając ustalone z góry hasło od lat czarnej lub białej skrzynki, routera nawet dotyka.

Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?

Po co zabezpieczać router? Otóż lista zagrożeń, jakie wiążą się z niezabezpieczeniem routera, jest długa. Hasło do internetowego konta to nie jedyna wrażliwa informacja, jaką można “wirtualnie wynieść” z waszego komputera. Dokumenty z pracy zdalnej, prywatne zdjęcia wszystko to możemy stracić, jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio naszej sieci. Oczywiście dostęp do domowej sieci można wykorzystać też w inny sposób, na przykład do udostępniania zakazanych treści, czy ściągania filmów objętych prawami autorskimi. Warto o tym pamiętać, bo w sytuacji, w której z waszego adresu IP zostaną pobrane treści o wątpliwej reputacji, możecie mieć pewność, że cyberpolicja w pierwszej kolejności zapuka właśnie do waszych drzwi.

Złamanie „typowego” hasła do rutera składającego się z samych cyfr to dla komputera około dwie minuty pracy. Jednak jeśli nasze hasło składa się z mieszanki małych i dużych liter, to jego rozszyfrowanie może zająć komputerowi nawet do półtora roku!

Jak stworzyć „silne” hasło?

 • hasło powinno być długie (limit znaków wynosi z reguły 69)
 • nieintuicyjne (unikajcie dat urodzenia, imion, nazw)
 •   zróżnicowane (!@#$%^&*()_= te znaki powinniście, wykorzystać)

Jak zabezpieczyć domowy internet?

Warto pamiętać, że oprócz zmiany hasła dostępu do sieci możecie też zmienić hasło dostępu do panelu administratora. Parametry sieci kontrolujemy z poziomu panelu sterowania. Dostęp do niego nie bardzo łatwy, bo na samym routerze nie mamy dotykowego ekranu z ustawieniami. Żeby to zrobić, wystarczy wpisać adres IP routera w pasek adresu przeglądarki internetowej, a następnie podać login i hasło do routera.

Dlaczego warto wejść do panelu zarządzania? Ponieważ to właśnie tam możecie wybrać, z jakiego protokołu zabezpieczającego będziecie korzystać. WEP, WPA, WPA2, WPA3 - nie musicie dokładnie wiedzieć, co oznaczają — ale warto zapamiętać te trzy litery i opcjonalne cyfry w dużej mierze odpowiadają za poziom skomplikowania szyfru, którego sieć używa, przesyłając informacje. Zasada wyboru jest prosta, im wyższa cyfra po skrócie, tym lepiej. Najlepiej wybrać WPA3 lub WPA2.

Również w panelu konfiguracyjnym routera można stworzyć listę adresów MAC. Warto na niej umieścić adresy wszystkich zaufanych urządzeń, które będą wykorzystywane w lokalnej sieci Wi-Fi. Dzięki temu połączenie z internetem przez komputery spoza listy staje się utrudnione. Utwórz oddzielną sieć dla gości i...sprzętu domowego. Kiedy nasi znajomi korzystają z naszej sieci Wi-Fi, nie mamy pewności czy ich smartfon nie jest zainfekowany i nie narobi nam tym samym problemów. Dlatego warto mieć oddzielną sieć dla gości i sprzętu domowego typu: lodówka, pralka, zmywarka czy robot sprzątający. Wiele z tych urządzeń korzysta z Wi-Fi i warto je oddzielić od sieci, z której korzystamy, logując się do banku. Dlatego również z poziomu panelu zarządzania można podzielić swoją sieć na mniejsze sieci, przeznaczone do różnych celów. Warto więc wydzielić osobną część domowego internetu z innym hasłem dla gości. Nie chodzi tu o brak zaufania, ale fakt, że nieświadomie mogą korzystać z zainfekowanych urządzeń, które “zarażą”’ złośliwym oprogramowaniem wasze urządzenia. Podsumowując, co warto zrobić, żeby nasze domowe Wi-Fi było bezpieczne?

 • ustaw własne „silne” hasło;
 • usuń naklejkę z hasłem z routera;
 • aktualizuj oprogramowania routera;
 • wybierz najlepszy protokół zabezpieczający;
 • wydziel oddzielną sieć „dla gości”;
 • zablokuj zdalny dostęp do urządzenia;
 • stwórz listę adresów MAC

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

e–Polska Cyberbezpieczeństwo
Źródło: Jak zabezpieczyć Wi-Fi? Sposoby na bezpieczny internet domowy