Dzień Świętego Patryka

i

Autor: Dmitry Djouce flickr.com Dzień Świętego Patryka

Jak obchodzi się dzień Świętego Patryka w Irlandii? Poznajcie najważniejsze zwyczaje!

2022-03-14 16:08

To irlandzkie święto dzięki swojemu radosnemu charakterowi i żywiołowym zwyczajom zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Z naszego artykułu dowiecie się, jak dzień Świętego Patryka obchodzony jest w kraju z harfą w herbie.

Dzień Świętego Patryka powoli staje się świętem międzynarodowym. Obecnie na obchody związane z tą uroczystością możemy trafić niemal w każdym kraju. I nic w tym dziwnego - dzień Świętego Patryka jest świętem zdominowanym przez mieniące się wszystkimi odcieniami zieleni parady i wspólną zabawę. To wystarczająca zachęta dla milionów ludzi z całego świata. Poza Irlandią najhuczniej świętuje się w Stanach Zjednoczonych, gdyż to właśnie tam żyje największa społeczność osób o irlandzkich korzeniach, ale także w Polsce z łatwością znajdziemy okolicznościowe imprezy z okazu dnia Świętego Patryka. Warto jednak dowiedzieć się, jak wyglądają obchody w ojczyźnie tego święta. Przeczytacie o tym w dalszej części artykułu.

Najgorętszy transfer w polskim boksie od lat | Andrzej Kostyra

Kiedy jest dzień Świętego Patryka?

Święto obchodzone jest w rocznicę śmierci św. Patryka, za którą przyjęło się uważać 17. marca. Historycy do dziś nie są jednak zgodni, co do tego, czy kapłan rzeczywiście zmarł właśnie tego dnia.

Jak obchodzi się dzień Świętego Patryka w Irlandii?

Dzień Świętego Patryka wszystkim kojarzy się z wielkimi paradami, zabawą, zielenią oraz ucztowaniem przy ulubionym trunku Irlandczyków - piwie. Jak jednak obchodzi się święto w jego ojczyźnie? Przede wszystkim w Irlandii dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Mieszkańcy wyspy nie świętują jednak w domowym zaciszu, lecz biorą udział w wielu festynach, ulicznych pochodach, paradach i imprezach. Nieodłącznym elementem tych wspólnych zabawach są ubrania w kolorze zielonym - to jedna z narodowych barw Irlandii.

Dzień Świętego Patryka - co to za święto?

Dzień Świętego Patryka - co to znaczy? Takie pytanie mogą sobie zadawać wszyscy ci, którzy po raz pierwszy spotykają się z informacjami na temat tej uroczystości. Dzień Świętego Patryka to święto, którego ojczyzną jest Irlandia. Obchodzone jest na cześć patrona kraju - biskupa i "apostoła" Irlandii św. Patryka. Urodził się on najprawdopodobniej w 385 roku na terenach dzisiejszej Walii (lub, jak podają inne źródła, na zachodnim wybrzeżu Brytanii). Nadano mu celtyckie imię Succat. W wieku szesnastu lat został uprowadzony i przewieziony na teren Irlandii, gdzie przeznaczony został do pracy pasterza owiec. Pochodził on z rodziny o tradycjach kapłańskich, więc czas spędzony w niewoli poświęcał również sprawom wiary. Po kilku latach udało mu się uciec z wyspy i schronić w Galii, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Według legendy, gdy zamierzał wrócić do ojczyzny doznał objawienia we śnie - nakazano mu schrystianizować Irlandię. Wrócił więc na wyspę jako misjonarz i do końca życia ewangelizował jej mieszkańców. Zainicjował budowę wielu kościołów, a kraj obiegały legendy o cudach dokonujących się za jego wstawiennictwem. Dla Irlandczyków św. Patryk jest jedną z najważniejszych historycznych postaci, toteż dzień jego wspomnienia jest nie tylko świętem kościelnym ale i państwowym.

Zieleń to również kolor rośliny zwanej przez Irlandczyków shamrock - jest to trójlistna koniczyna, którą według legendy św. Patryk wykorzystał do objaśnienia pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmatu o Trójcy Świętej. Wierni mieli pytać kapłana, jak to możliwe, że Trzy Osoby Boskie są jednym Bogiem. Biskup wskazał na osobne liście shamrock, które stanowiły jednocześnie część jednej rośliny. W dzień św. Patryka wielu Irlandczyków przypina więc koniczynę do ubrań lub nakryć głów.

Inną ważną tradycją jest wznoszenie toastów szklankami whiskey, które nazywa się "dzbanami Patryka". Za tym zwyczajem również stoi legenda - pewnego dnia biskup miał odwiedzić jedną z gospód. Gdy zauważył, że karczmarka nie nalewa pełnej miarki trunku nastraszył ją mówiąc, że w gospodzie zamieszkają potwory. Od tamtego czasu karczmarka miała napełniać szklanice po brzegi.

Dzień Świętego Patryka - ciekawostki

A oto kilka ciekawostek dotyczących obchodów dnia Świętego Patryka w Irlandii i na świecie:

  • Pierwsza parada z okazji Dnia Świętego Patryka w Irlandii odbyła się w Waterford w 1903 roku.
  • Pierwsza państwowa parada z okazji Dnia Świętego Patryka w Dublinie miała miejsce w 1931 roku.
  • Oficjalne parady kilkukrotnie przekładano lub odwoływano. W 2001 roku przełożono je na maj w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się epidemii pryszczycy. W 2020 i 2021 państwowe obchody zostały odwołane przez COVID-19.
  • Na terenach Irlandii Północnej obchody przyczyniały się do zaogniania konfliktów religijnych - protestancka część społeczeństwa nie obchodziła święta, a uroczystości kojarzono wyłącznie z katolikami.
  • Leprechaun to gnom z irlandzkiego folkloru. W przeciwieństwie do mieszkańców innych krajów, rdzenni Irlandczycy rzadko przebierają się za niego podczas święta. Wielu z nich uważa bowiem, że jego wizerunek jest krzywdzącym wyobrażeniem Irlandczyka utrwalonym przez Anglików.
  • 17. marca w wielu lokalach serwowane jest specjalne zielone piwo.
  • W Stanach Zjednoczonych jednym z najbardziej widowiskowych elementów obchodów dnia św. Patryka jest barwienie rzek na zielono.
Źródło: Jak obchodzi się dzień Świętego Patryka w Irlandii? Poznajcie najważniejsze zwyczaje!