Jakich imion nie można nadawać dzieciom? Choć nie istnieje oficjalna lista imion zakazanych w Polsce, niektóre z nich są zdecydowanie niewskazane i nie przejdą w Urzędzie Stanu Cywilnego za nic. Imię to wizytówka każdego człowieka. Zawsze gdy na świat przychodzi dziecko, największą zagwozdką rodziców jest imię. Często zastanawiają się jak nazwać dziecko, ponieważ chcą by w przyszłości było zadowolone ze swojego imienia. Nie od dziś wiadomo, że każde imię z czymś się kojarzy, dlatego rodzice często odrzucają wiele propozycji, bo mają niezbyt przyjemne skojarzenia. Jakich imion nie można podawać dziecku? W Polsce nie istnieją konkretne przepisy mówiące o tym jakie imiona mogą być nadane, jednak są takie, które nie są akceptowane w urzędach.
Zakazane imiona w Polsce. Tych imion nie można nadawać dzieciom
Wybór imienia to nie taka prosta sprawa, podobnie jak jego zarejestrowanie. Oczywiście, jeśli imię spełnia wszystkie wymogi i normy, nie ma w tym najmniejszego problemu. Schodki robią się w momencie, gdy imię wybrane przez rodziców nie zostanie zatwierdzone przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który bierze pod uwagę obowiązujące przepisy i zalecenia Rady Języka Polskiego. Co ciekawe, kilka lat temu Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion, których rodzice nie mogą nadawać dzieciom. Oto one:
- Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,
- Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,
- Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,
- Dajana,
- Emaus, Ewan,
- Herrada,
- Jaila, Joshua, Julka,
- Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie,
- Lester, Lilith, Lorina,
- Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,
- Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie),
- Ole, Opieniek,
- Pacyfik, Pakita, Poziomka,
- Radek, Rener, Ricardo,
- Sofia,
- Tea, Teonika, Tonia, Tupak,
- Una, Unka,
- Veronika, Victoria, Violeta i Violetta,
- Wilga, Wilk, William, Xymena.
Rodzice powinni się wystrzegać imion pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak np. antena, bławatek, goździk, imion pochodzących od nazw geograficznych, imion przypisanych bóstwom oraz imion o pisowni archaicznej.