Spis treści
Czego nie robić w Wielki Post? To pytanie zadaje sobie w ostatnim czasie wiele osób. Wielki Post to jeden z najważniejszych okresów w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Jest to czas przygotowania do Wielkanocy, czyli największego święta chrześcijańskiego, upamiętniającego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Post to okres refleksji, modlitwy, pokuty i wyrzeczeń, który ma pomóc wiernym w duchowym odnowieniu. Kiedy zaczyna się Wielki Post? Ten wyjątkowy czas rozpoczyna Środa Popielcowa, która w 2025 roku wypada 5 marca. Tego dnia w Kościele katolickim odprawiane są specjalne msze święte, a podczas ich trwania księża posypują wiernych głowy popiołem, po to aby przypomnieć wszystkim o śmierci, przemijaniu i znikomości rzeczy ziemskich słowami: Pamiętaj człowieku, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz.
ZOBACZ TAKŻE: Częstochowa chce pobierać opłatę od turystów, ale nie może. Na drodze do szczęścia stoją przepisy
Ile dni trwa Wielki Post - DATA
Ile trwa Wielki Post? Wielki Post trwa 40 dni, rozpoczynając się w Środę Popielcową i kończąc się w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Choć wielu uważa, że powinien trwać równo 40 dni, to w rzeczywistości jest ich 46, ponieważ do okresu Wielkiego Postu wliczają się także niedziele, które nie są dniami postnymi.
ZOBACZ TAKŻE: Post w Środę Popielcową 2025. Ile posiłków można zjeść? Oto propozycje obiadów bez mięsa
Czego nie można robić w Wielkim Poście?
Wielki Post wiąże się z pewnymi zasadami i wyrzeczeniami, które mają pomóc wiernym w duchowym przygotowaniu do Wielkanocy. Oto najważniejsze z nich:
- Nie można spożywać mięsa w piątki - w każdy piątek Wielkiego Postu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dotyczy to osób od 14. roku życia. Warto wiedzieć, że nie dotyczy to ryb, które można spożywać. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek.
- Nie powinno się uczestniczyć w hucznych zabawach - Wielki Post to czas zadumy, wyciszenia i refleksji. Nie należy także objadać się i ulegać zachciankom.
- Nie można zapominać o modlitwie i dobrych uczynkach - Wielki Post to nie tylko wyrzeczenia, ale także czas nawrócenia i większego zaangażowania w życie duchowe. Wierni są zachęcani do modlitwy, uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, a także do czynienia dobra.
Polecany artykuł: