Spis treści
Sezon na jagody i wszystkie pyszności z nimi związane, czas start. Drożdżówki, pierogi, leniwe czy placuszki z dodatkiem leśnych owoców to dla wielu absolutny kulinarny hit lata. Jeśli zastanawiacie się, ile kosztują jagody w 2025 roku, przygotujcie się na spore wydatki. Najczęściej można je znaleźć na lokalnych bazarach, ryneczkach czy przy leśnych drogach, gdzie sprzedawcy wystawiają słoiki pełne ciemnofioletowych skarbów prosto z lasu. Jagody pojawiają się zwykle w lipcu i można się nimi cieszyć aż do końca sierpnia, choć w niektórych miejscach zbiory ruszyły już w czerwcu. Rosną na terenach leśnych, najczęściej w miejscach wilgotnych, i są źródłem zarobku dla doświadczonych zbieraczy. Wysoka cena jagód nie jest niczym nowym. Zawsze były towarem deficytowym, co czyni jagodowe wypieki wręcz luksusowymi. A ile kosztuje słoik jagód w tym roku? Ceny mogą naprawdę zaskoczyć.
ZOBACZ TAKŻE: Wypróbowałam przepis na ciasto z jagodami od znanej influencerki. Wyszło BOSKIE!
Ceny jagód w 2025 roku
Ile kosztuje słoik jagód w 2025 roku? Cena owoców jest w tym roku wysoka i ciężko stwierdzić, czy coś się zmieni. W 2025 roku za litr jagód trzeba zapłacić od 25 złotych do uwaga... nawet 60 złotych. Cena różni się w zależności od regionu Polski oraz od sprzedawcy.
ZOBACZ TAKŻE: Jagodzianki z przepisu babci wychodzą znakomite. Ciężko im się oprzeć i są tańsze niż u Magdy Gessler
Jagody - właściwości
Jagody to nie tylko pyszna, letnia przekąska, ale też prawdziwa bomba witaminowa. Ciemnofioletowe owoce są bogate w cenne składniki odżywcze, które wspierają nasz organizm na wielu poziomach. Przede wszystkim zawierają dużo witaminy C, która wzmacnia odporność i działa przeciwutleniająco. Znajdziemy w nich także witaminę A, wspierającą wzrok i skórę, oraz witaminę K, ważną dla zdrowych kości i krzepliwości krwi. Jagody dostarczają też witaminy z grupy B (głównie B1, B2, B6), wspomagające pracę układu nerwowego i metabolizm. Co więcej, są źródłem błonnika, który wspiera trawienie, oraz antocyjanów - naturalnych barwników o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.
Polecany artykuł: