modlitwa

i

Autor: canva

WIELKI POST

Gorzkie żale - TRANSMISJA na żywo. Gdzie oglądać nabożeństwo w telewizji lub internecie?

2024-03-03 13:09

Wielki post trwa, a wraz z nim wierni trzymają się swoich postanowień. Jednym z elementów, które wpisały się w symbolikę tego wyjątkowego czasu jest nabożeństwo Gorzkich żali. Co to takie i ile trwa? Nabożeństwo pasyjne w Kościele katolickim można przeżyć nie tylko będąc w świątyni. Gorzkie żale można obejrzeć w telewizji, online lub wysłuchać transmisji w radiu.

Spis treści

  1. Gorzkie żale - jak odmawiać?
  2. Gorzkie żale - TRANSMISJA W TV i ONLINE

Co to są gorzkie żale ile trwają? Zastanawia się wiele osób. Wielki Post trwa, a wierni nie tylko z niecierpliwością czekają na wiosenne święta, ale przede wszystkim trwają w modlitwie i swoich postanowieniach. To czas wyciszenia, wewnętrznej pracy nad sobą i mobilizacją w wielu duchowych kwestiach. Podczas Wielkiego Postu w kościołach organy brzmią inaczej, kapłani celebrują mszę świętą w szatach koloru fioletowego, a dodatkowo zamiast "Alleluja" śpiewa się "Chwała Tobie Słowo Boże" lub "Chwała Tobie Królu Wieków". Wielki Post to także Droga Krzyżowa, ale również Gorzkie żale. O ile Drogę Krzyżową odprawia się w piątki, to Gorzkie Żale sprawowane są w kościele w każdą niedzielę Wielkiego Postu.

Najdziwniejsze rekordy filmowe, w które trudno uwierzyć | To Się Kręci #3

Gorzkie żale - jak odmawiać?

Jak się odmawia Gorzkie żale? Całość nabożeństwa podzielona jest na trzy części, które odmawia się cyklicznie: zachęta (w każdą niedzielę), część I (I i IV Niedziela Wielkiego Postu), część II (II i V Niedziela Wielkiego Postu), część III (III Niedziela Wielkiego Postu i Niedziela Palmowa), wszystkie części (Wielki Piątek). Struktura Gorzkich żali jest różna w zależności od regionu, ale najczęściej wygląda następująco:

  • wystawienie Najświętszego Sakramentu z odpowiednią pieśnią
  • gorzkie żale rozpoczynają się zachętą, która jest zawsze taka sama, niezależnie od części nabożeństwa
  • odczytanie intencji nabożeństwa wraz z wprowadzeniem do śpiewanych rozważań, po czym wykonywane są pieśni: hymn, lament duszy nad cierpiącym Jezusem, rozmowa duszy z Matką Bolesną (według tradycji  zwrotki nieparzyste śpiewają kobiety, a parzyste mężczyźni), któryś za nas cierpiał rany.
  • po śpiewie następuje kazanie pasyjne
  • na koniec błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, co poprzedza i po czym następuje odpowiednia pieśń.

ZOBACZ TAKŻE: Wielki Post 2024 - kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? [DATA, SYMBOLE]

Gorzkie żale - TRANSMISJA W TV i ONLINE

Gdzie można oglądać Gorzkie żale? Nabożeństwo pasyjne emitowane jest co niedzielę o godz. 17:00 w Telewizji Trwam. Dostępna jest także transmisja internetowa, a nabożeństwo Gorzkich żali transmitowane jest co niedzielę z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach na stronie misericordia.eu oraz na kanale YouTube parafii. Wiele osób zastanawia się także o której są Gorzkie żale w radiu? Nabożeństwo odprawia się w każdą niedzielę o godzinie 17:00 w Radiu Maryja.

Sonda
Wielki Post - czy trzymasz się postanowień?