Gigantyczne nawałnice nad Polską: ZDJĘCIA, WIDEO. Gdzie zmierzają burze? [MAPA]

2021-06-22 20:24

Gigantyczne nawałnice przechodzą przez Polskę. Sparaliżowany został przede wszystkim Poznań oraz Toruń, gdzie mieszkańcy zmagali się z zalanymi ulicami. Woda pojawiła się także piwnicach, szpitalach oraz na parkingach podziemnych. W Poznaniu doszło także do zawalenia części dachu hali sportowej. Obecnie front burzowy zmierza w stronę północno-wschodniej części Polski.

W ostatnich dniach pogoda szczególnie daje nam się we znaki. Najpierw tropikalne upały w całej Polsce, teraz nawałnice. We wtorek (22 czerwca) po południu gwałtowna burza z ulewą przeszła m.in. nad Poznaniem oraz Toruniem. - W wielu miejscach suma opadów wyniosła około 20 mm, w Kłodawie spadło 36 mm deszczu, a w Poznaniu i Nowej Wsi Podgórnej 64 mm. Ulewnym opadom deszczu towarzyszyły miejscami duże ograniczenia widzialności, w Poznaniu widzialność zmniejszyła się przejściowo poniżej 1000 m. Zanotowano porywy wiatru do około 60 km/h - informuje IMGW.

Nawałnica w Poznaniu

Wielkopolscy strażacy interweniowali w regionie już niemal 2 tysiące razy. W wielu miejscach woda unieruchomiła lub zalała samochody, uszkodziła nawierzchnię ulic bądź chodniki. W Poznaniu doszło m.in. do zawalenia części dachu hali sportowej, uszkodzony został dach marketu na os. Lecha; strażacy zostali wezwani m.in. do podtopionej katedry, podtopień w szpitalach i w DPS. Na skutek wtorkowych burz w Poznaniu pozbawionych energii elektrycznej zostało ok. 7 tys. odbiorców. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Poznań SPARALIŻOWANY! Wiele ulic nadal jest ZALANYCH! [WASZE ZDJĘCIA, WIDEO]

Poznań ZALANY! Ogromna nawałnica przeszła przez miasto!

Nawałnica w Toruniu

W województwie kujawsko-pomorskim z powodu burz i opadów deszczu strażacy interweniowali ponad 100 razy. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło zalanych piwnic czy obalonych konarów drzew. - Na szczęście nie odnotowaliśmy zerwanych dachów. Większość interwencji dotyczyła zalania piwnic czy obalonych konarów drzew. Usuwaliśmy je m.in. z dróg czy parkingów. Nie mamy także informacji o osobach poszkodowanych - powiedział PAP dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

W Toruniu zalany został również parking podziemny jednej z galerii handlowych. Klienci nie mogli dostać się do swoich samochodów. Było tam ok. pół metra wody, ale strażakom udało się ją już wypompować. Więcej czytaj także w artykule: Tramwaje stanęły, uszkodzona trakcja i samochód, zalany parking podziemny i ulice. Toruń po ulewach [ZDJĘCIA, AUDIO]

Nawałnica w Warszawie

Mazowieccy strażacy interweniowali w związku z frontem burzowym 153 razy. Nawałnica zerwała dwa dachy, 17 uszkodziła. Nie odnotowano rannych. Spośród 153 interwencji strażaków na Mazowszu najwięcej - 31 miało miejsce w Wołominie. Do 18 zdarzeń strażacy wyjeżdżali w Przysusze, 16 w Ciechanowie, 14 w Pułtusku, 13 w Legionowie, 12 w Żurominie, a 9 w Warszawie.

Nawałnice w Krakowie

W województwie małopolskim straż pożarna odnotowała ponad 180 zgłoszeń. Zdecydowana większość interwencji związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi dotyczyła stolicy regionu. Strażacy wyjeżdżali do akcji także w m.in. Myślenicach, Wadowicach i Wieliczce. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim połamanych gałęzi, drzew, zatkanych i niedrożnych przepustów, zalanych piwnic i garaży. Nie odnotowano osób poszkodowanych.

W Krakowie gwałtowna burza spowodowała utrudnienia komunikacyjne. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podało, że woda zalała m.in. przejazdy pod wiaduktami na ul. Prądnickiej i Łowińskiego, dolny poziom ronda Mogilskiego. Zalane torowiska uniemożliwiały przejazd tramwajom na: pętli Nowy Bieżanów, al. Jana Pawła II przy ul. M. Dąbrowskiej, al. Solidarności przy ul. Struga.

Powalone konary drzew zerwały sieć trakcyjną na al. 3 Maja, ul. Kocmyrzowskiej i przy wyjeździe z pętli Wzgórza Krzesławickie. W miejscach utrudnień pojazdy komunikacji miejskiej są kierowane na trasy objazdowe, a awarie – sukcesywnie usuwane.

Gdzie jest burza 22 czerwca 2021? Gdzie pada deszcz? Radar burz na żywo [MAPA ONLINE]

W każdej chwili można sprawdzić, gdzie obecnie trwa burza bądź czy właśnie zbliża się w kierunku naszego regionu. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy skorzystać z radaru burz online w serwisie blitzortung.org. Mapa burz online jest aktualizowana na bieżąco. Dlatego też można śledzić, w jakim kierunku przesuwają się chmury burzowe i czy są już blisko miejscowości, w której przebywamy. Zobacz też: GDZIE JEST BURZA 22 czerwca 2021? Gdzie pada deszcz? UWAGA! Ostrzeżenie IMGW! RADAR BURZOWY ONLINE

Źródło: Gigantyczne nawałnice nad Polską: ZDJĘCIA, WIDEO. Gdzie zmierzają burze? [MAPA]