Dziwne dzwięki w polskich lasach. Lasy Państwowe dementują plotki o lwach i gepardach!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Dziwne dzwięki w polskich lasach. Lasy Państwowe dementują plotki o lwach i gepardach!

2021-08-30 14:32

,,Uspokajamy na zaś zaniepokojonych turystów, od których co roku dostajemy zgłoszenia o ryczących w lesie lwach, tygrysach i gepardach" - napisały na swoim profilu na Facebooku Lasy Państwowe. Tajemnicze dźwięki można usłyszeć na terenie całej polski. Co to takiego i czemu pojawiły się tak nagle? Sprawdźcie w naszym artykule!

Uspokajamy na zaś zaniepokojonych turystów, od których co roku dostajemy zgłoszenia o ryczących w lesie lwach, tygrysach i gepardach - to ryczące samce jeleni, które w ten sposób odzywają się w czasie okresu godowego zwanego rykowiskiem. - czytamy na profilu Lasów Państwowych. Chociaż niepokój grzybiarzy i spacerowiczów może wydawać się zabawny, to mimo wszystko ma swoje podstawy. Tajemnicze dźwięki w jesienny, chłodny dzień mogą zaskoczyć i przestraszyć. Warto jednak wiedzieć, że rykowisko trwa przez kilka tygodni. Jeśli natomiast usłyszycie szczekanie psa, którego nigdzie nie będzie widać, to może się okazać, że jest to wyczyn samca sarny!

Nowe specjalistyczne radiowozy. Każdy za ponad 460 tys. zł

Rykowisko - co to takiego?

Rykowisko to okres godowy jeleni szlachetnych w Polsce, który rozpoczyna się w drugiej połowie września. Trwa około czterech tygodni. Samce wabią łanie potężnym, basowym rykiem, który słychać na odległość wielu kilometrów. Dźwięki można usłyszeć od późnego popołudnia nawet przez całą noc.

Wielki quiz wiedzy wiejskiej - sprawdź czy nadajesz się na prawdziwego rolnika!

Pytanie 1 z 10
Na początek ziemniaki: Kiedy przypadają wykopki?
Ziemniaki
Źródło: Dziwne dzwięki w polskich lasach. Lasy Państwowe dementują plotki o lwach i gepardach!