DZIESIĄTKI PLUSKIEW w pociągu! Pasażerka: Od konduktorki usłyszałam, że mam się porządnie otrzepać

i

Autor: Facebook: Kaja Wiktoria Frątczak - https://www.facebook.com/fratczakowa/posts/5016922785008516 DZIESIĄTKI PLUSKIEW w pociągu! Pasażerka: "Od konduktorki usłyszałam, że mam się porządnie otrzepać"

DZIESIĄTKI PLUSKIEW w pociągu! Pasażerka: "Od konduktorki usłyszałam, że mam się otrzepać" [NAGRANIA]

2021-11-28 10:00

Tę podróż zapamięta do końca życia. Pasażerka pociągu relacji Poznań – Gdańsk opublikowała na Facebooku nagrania z dziesiątkami pluskiew, które zaczęły wychodzić spod jej siedzenia. – Znajdowały się one dosłownie w każdym łączeniu między fotelami, a także w szczelinach między zagłówkami czy podłokietnikami. Było ich mnóstwo w postaci jaj jak i dorosłych owadów – napisała.

Spis treści

  1. Pluskwy w pociągu. Pasażerka: "Od konduktorki usłyszałam, że mam się otrzepać"
  2. Pluskwa - co to za owad?
  3. Stanowisko PKP Intercity

Pluskwy w pociągu. Pasażerka: "Od konduktorki usłyszałam, że mam się otrzepać"

Do zdarzenia miało dojść w ubiegłą niedzielę (21 listopada) w pociągu PKP Intercity relacji Poznań – Gdańsk. W trakcie podróży jedna z pasażerek zauważyła dziesiątki owadów między siedzeniami. Okazało się, że to pluskwy. – W ostatnią niedziele (21.11.2021r.) jechaliśmy wraz z chłopakiem koleją PKP Intercity z Poznania do Gdańska. W trakcie podróży na siedzenia zaczęły wychodzić małe, owalne, czerwono-brązowe owady. Jak się potem okazało znajdowały się one dosłownie w każdym łączeniu między fotelami, a także w szczelinach między zagłówkami czy podłokietnikami. Było ich mnóstwo w postaci jaj jak i dorosłych owadów. Dwukrotnie takie owady chodziły również po moim ciele. Jak się niestety okazało - były to PLUSKWY – opisuje na Facebooku.

O wszystkim poinformowana została obsługa pociągu. Konduktorka miała poradzić jedynie porządnie otrzepać się przed wejściem do domu.

– Sytuacja została zgłoszona do Pani konduktor, jednakże jej reakcja nie była taka jakiej oczekiwaliśmy. Szanowna Pani po usłyszeniu co znajduje się w przedziale, zapytała czy mam może tego owada przy sobie, żeby pokazać jej, że to faktycznie pluskwa. Po pewnym czasie Pani przyszła do naszego przedziału i potwierdziła, że są to te owady, a na koniec rozmowy dodała, że radzi nam porządnie się otrzepać przed wejściem do domu. Według nas zachowanie ich było z lekka lekceważące. PKP zarzeka się, że każdy przedział i wagon są dezynfekowane podczas całej pandemii, jednak jesteśmy pewni, że nie są one nawet zbyt dokładnie sprzątane, ponieważ gdyby obsługa sprzątająca chciała chociażby odkurzyć brud miedzy siedzeniami, to ktoś zauważyłby, że są to miejsca pełne jaj i owadów – relacjonuje pasażerka.

Ostatecznie para zdecydowała się zgłosić sprawę do PKP oraz do sanepidu.

BUŁKA Z BANANEM? Trenuj i jedz jak skoczek narciarski | ESKA XD - Fit vlog #36

Pluskwa - co to za owad?

Pluskwa to gatunek owada należący do podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, głównie człowieka. Była prawie wytępiona w krajach rozwiniętych (z użyciem DDT), ale współcześnie obserwowany jest jej powrót. Potrafi być uciążliwa w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach.

Pluskwa jest niewielka, ma około 4-6 mm długości, i około 3 mm szerokości. Posiada czerwonobrunatne, silnie spłaszczone, owalne ciało zwężające się ku przodowi. Gnieździ się w pomieszczeniach, najczęściej w meblach tapicerowanych, pod boazerią lub tapetami.

Samica pluskwy domowej składa około 250-500 jaj. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa około 1-2 miesiące. Pluskwy pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy. Pluskwy potrafią także poddać się hibernacji, gdy przez okres dłuższy niż 3 miesiące nie mogą znaleźć żywiciela.

Stanowisko PKP Intercity

Otrzymaliśmy stanowisko PKP Intercity ws. zaistniałej sytuacji. Publikujemy je poniżej w całości.

- Przypadki insektów w pociągach PKP Intercity są incydentalne. Czystość składów jest na bieżąco kontrolowana. Wykonywane czyszczenia i sprzątania eliminują potencjalne czynniki mogące mieć wpływ na możliwość pojawiania się w pociągach insektów. Natomiast w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek rodzaju insektów niezwłocznie zlecane są usługi dezynsekcji, wykonywane przez specjalistyczne firmy. Podobnie było w przypadku opisanym w artykule, wagon został niezwłocznie wyłączony i skierowany do dezynsekcji - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj także: Omikron: Czy szczepionki chronią przed nowym wariantem koronawirusa? [EKSPERT]

- Właściwy stan sanitarny pociągów PKP Intercity zapewnia regularne czyszczenie, które jest wykonywane stacjonarnie, tj. na stacjach końcowych i zwrotnych. Każdy pociąg, niezależnie od kategorii, co najmniej raz w ciągu doby przechodzi czyszczenie codzienne. Jego zakres obejmuje niemal wszystkie elementy wyposażenia wewnętrznego. Jednocześnie każdy skład co kilkanaście dni przechodzi czyszczenie okresowe o najszerszym zakresie. Obejmuje ono wówczas wszystkie elementy wagonu, także pudło wagonowe z zewnątrz oraz sufity wewnątrz. Niezależnie od opisanych powyżej zasad utrzymania taboru w czystości, po otrzymaniu ostatniego zgłoszenia, zarządzono przeprowadzenie dodatkowej inspekcji całego posiadanego przez PKP Intercity S.A. taboru pod kątem występowania insektów.

Każdy pasażer ma prawo i możliwość złożenia reklamacji. Taki wniosek można złożyć w jednej z wyznaczonych do tego kas biletowych, znajdujących się na największych stacjach w kraju, za pośrednictwem poczty lub formularza na stronie intercity.pl. Reklamacja rozpatrywana jest indywidualnie, w terminie do 30 dni. Pasażer powinien zawrzeć w niej dane osobowe, dołączyć bilet oraz opisać zdarzenie. Odpowiednie formularze i więcej informacji na temat reklamacji można znaleźć na stronie internetowej PKP Intercity - czytamy.

Źródło: DZIESIĄTKI PLUSKIEW w pociągu! Pasażerka: "Od konduktorki usłyszałam, że mam się otrzepać" [NAGRANIA]