środa popielcowa

i

Autor: pixabay.com

DNI WOLNE

Czy Środa Popielcowa jest dniem wolnym od pracy? Kalendarz dni wolnych na zbliżającą się Wielkanoc

2024-02-14 9:12

Środa Popielcowa, znana również jako Popielec, jest jednym z ważniejszych dni liturgicznych w tradycji chrześcijańskiej, oznaczającym symboliczny początek Wielkiego Postu. Czy jest to dzień wolny od pracy? Podrzucamy Wam kalendarz dni wolnych związany ze zbliżającą się Wielkanocą, która przypada w 2024 roku na końcówkę marca.

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, czyli najważniejsze święta w kalendarzu wszystkich Katolików. W 2024 roku niedziela wielkanocna przypada na 31 marca. To właśnie wtedy wszyscy wierni świętują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, spotykają się ze swoimi rodzinami i spożywają wielkanocne potrawy. Zanim jednak zasiądziemy rodzinnie przy stole i podzielimy się święconym jajkiem, czeka nas Wielki Post, który rozpoczyna się w Środę Popielcową. To dzień zadumy, pokuty i modlitwy, podczas którego obowiązuje post ścisły (bezmięsny). Oznacza to, że wierni powinni spożyć jeden posiłek do syta i dwa niepełne. Tego dnia w kościołach duchowni posypują wiernym głowy popiołem, po to aby przypomnieć wszystkim o śmierci, przemijaniu i znikomości rzeczy ziemskich słowami: Pamiętaj człowieku, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz.

Muzyka znika z Tik Toka | Maks on air

Środa Popielcowa - dzień wolny w pracy

Środa Popielcowa wypada w tym roku 14 lutego, czyli w Walentynki. Dla wielu osób będzie to dzień, podczas którego będą musieli przełożyć swoje plany z ukochaną osobą na inny dzień. Skoro 14.02 wypadają dwa święta, to czy Środa Popielcowa jest dniem wolnym od pracy? Nie mamy dobrych wieści. Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy, a wszystkie zakłady pracy są czynne jak w pozostałe dni robocze. Również w szkołach młodzież nie ma tego dnia wolnego, a lekcje odbywają się zgodnie z planem. Najbliższe wolne na święta wielkanocne to niedziela 31 marca i poniedziałek 1 kwietnia.

ZOBACZ TAKŻE: Czy katolik może obchodzić walentynki? W tym roku sprawa jest wyjątkowo skomplikowana