Czy można dostać mandat za jazdę na letnich oponach zimą? Wyjaśniamy!

i

Autor: Mariakray

Czy można dostać mandat za jazdę na letnich oponach zimą? Wyjaśniamy!

2021-11-09 10:10

Czy można dostać mandat za jazdę na letnich oponach zimą w Polsce? Nie mamy dobrych wiadomości dla tych, którzy nie decydują się na wymianę opon z letnich na zimowe. Dlaczego? Jazda na niedostosowanym do warunków na drodze ogumienie jest bardzo niebezpieczna. Są też inne powody, które trzeba wziąć pod uwagę. Czy musimy wymieniać opony? Czy nowy taryfikator obejmuje mandat za jazdę na letnich oponach zimą? Wyjaśniamy.

Kierowcy, którzy wymienią opony z letnich na zimowe nie muszą się raczej o nic martwić. Jednak ci, którzy na to się nie zdecydują mają kilka powodów do obaw. Jednym z nich jest fakt, że jazda na niedostosowanym do warunków atmosferycznych ogumieniu jest bardzo niebezpieczna. Kierowcy, którzy zimą spowodują kolizję mogą mieć również problem z odszkodowaniem autocasco (AC). Dlaczego? Co prawda żaden ubezpieczyciel w swoich dokumentach nigdzie nie zawiera informacji o zaleceniach dostosowania ogumienia do pory roku i warunków na drodze. Jednak możemy nieźle się zdziwić, gdy firma wykorzysta paragraf mówiący o „rażącym niedbalstwie”. Na tej podstawie może obniżyć wysokość odszkodowania. Czy w takim razie musimy wymieniać opony na zimowe? Czy nowy taryfikator obejmuje mandat za jazdę z letnimi oponami zimą? Kiedy najlepiej wymienić opony?

Spis treści

  1. Czy można dostać mandat za jazdę na letnich oponach zimą?
  2. Mandat za opony: kiedy może zostać ukarani?
  3. Kiedy wymienić opony na zimowe?

CZYTAJ TAKŻE: Benzyna po 6 zł to nie koniec! Będą kolejne PODWYŻKI! Wiemy, kiedy i o ile podrożeje paliwo

Czy można dostać mandat za jazdę na letnich oponach zimą?

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe. Nowy taryfikator mandatów również nie obejmuje kar dla kierowców za niedostosowanie ogumienia do warunków na drodze. Jednak zimą wartą pochylić się nad swoimi czterema oponami i sprawdzić im bieżnik, bo za to możemy już zostać ukarani. Według przepisów opona musi posiadać minimalnie 1,6 milimetra warstwy zewnętrznej. Mimo to zaleca się wymianę opon zimowych, gdy bieżnik zejdzie poniżej 4 mm.

Mandat za opony: kiedy może zostać ukarani?

Mandat za opony możemy dostać również w takich sytuacjach:

  • Mandat w wysokości do nawet 500 złotych można otrzymać za różne opony na przedniej lub tylnej osi.
  • Mandat w wysokości od 50 do 500 złotych możemy dostać wówczas, gdy koła wychodzą poza obrys samochodu.
  • Zabrania się również używania opon z umieszczonymi w nich elementami przeciwpoślizgowymi, np. opon z kolcami (kara do 100 złotych, a nawet zakaz kontynuowania dalszej jazdy).

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Kiedy najlepiej wymienić opony na zimowe? To pytanie, które zadaje sobie sporo kierowców. Większość z nich zwleka nawet do pierwszego śniegu. Jednak może być to zgubne. Opony z letnich na zimowe należy wymienić, gdy temperatura w ciągu dnia spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Utarło się, że ta temperatura jest granicą pomiędzy oponami letnimi, a zimowymi.

Kuźnica. Aktualna sytuacja na granicy. Policja udostępniła nagranie
Sonda
Czy wymiana opon na zimowe powinna być obowiązkowa?
Źródło: Czy można dostać mandat za jazdę na letnich oponach zimą? Wyjaśniamy!