Organizacja UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców) udziela pomocy uchodźcom na całym świecie od 1950 r. Zajmuje się ratowaniem życia, ochroną praw i budowaniem lepszej przyszłości dla osób, które musiały uciec ze swojego kraju. We wszystkich działaniach UNHCR przywiązuje wagę do potrzeb dzieci, a także promuje równouprawnienie kobiet i dziewcząt.
W Polsce UNHCR ma już swoje centra w kilku miastach. Mowa tutaj o: Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Ostródzie.
We Wrocławiu nowy punkt zostanie otwarty 19 maja przy ul. Piłsudskiego 69/73.
Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców we Wrocławiu. Co będzie można tam załatwić?
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) udziela pomocy pieniężnej osobom, które uciekły z Ukrainy i przybyły do Polski w dniu 24 lutego 2022 r. lub później. Program nie jest powiązany z innymi programami wsparcia istniejącymi w Polsce, w tym z rejestracją numeru PESEL. UNHCR nie prowadzi rejestracji uchodźców oraz nie nadaje statusu uchodźcy. Ma jedynie na celu wsparcie humanitarne.
Miesięcznie, uprawnieni odbiorcy otrzymają 700 złotych na 1 osobę + 600 złotych na kolejną osobę w rodzinie - limit osób wynosi 4.
Pomoc finansowa jest udzielana raz w miesiącu, przez okres minimum 3 miesięcy. Jeżeli posiada się innych członków rodziny, (np. dziadków, dorosłe dzieci), można poprosić o jedną, wspólną wizytę, ale podczas rejestracji w centrum rejestracja będzie oddzielna.
Do wsparcia finansowego kwalifikują się także osoby, które po 24 lutego przed dotarciem do Polski podróżowały do innych krajów.
Jak umówić się na spotkanie w biurze UNHCR we Wrocławiu?
Osoby, które uciekły z Ukrainy i chciałby otrzymać pomoc finansową, muszą wcześniej zarejestrować się na spotkanie online pod adresem: l.wroclaw.pl/spotkanie-online.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: We Wrocławiu otwarto Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców. Co będzie można tam załatwić?