Tylko do końca listopada można składać wnioski na szkolną wyprawkę

i

Autor: KAROLINA MISZTAL/REPORTER Tylko do końca listopada można składać wnioski na szkolną wyprawkę

Egzamin ósmoklasisty 2022 nieobowiązkowy! Minister edukacji zapowiada wielkie zmiany

2021-11-07 11:51

Minister edukacji zapowiedział wielkie zmiany w kwestii organizacji egzaminu ósmoklasisty. Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki poinformował o tym, że egzamin sprawdzający zdobytą przez uczniów w szkole podstawowej może nie być obowiązkowy. Nie tyczy się to jednak wszystkich! Zmiany mają obejmować jedynie szkoły specjalne.

Egzamin ósmoklasisty nieobowiązkowy - taką informację przekazał sam minister edukacji Przemysław Czarnek podczas spotkania w Strzelcach Krajeńkich. Warto jednak od razu zaznaczyć, że zapowiadane zmiany nie będą się tyczyć wszystkich uczniów, a jedynie tych uczęszczających do szkół specjalnych. Jak zauważył szef resortu, przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty powoduje dodatkowy stres nie tylko wśród uczniów takich placówek, ale również wśród ich rodziców oraz nauczycieli. Ci, którzy będą chcieli iść dalej i zdobyć wiedzę, będą oczywiście mogli przystąpić do sprawdzianu wiedzy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Zapytany o to, od kiedy przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty będzie dobrowolne, minister edukacji zapowiedział, że resort pracuje nad tym, by zapowiadane zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku szkolnym, czyli w 2022 roku.

Sonda
Czy to dobry pomysł?

Egzamin ósmoklasisty nieobowiązkowy

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki nie ma wątpliwości, że takie rozwiązanie spotka się z przychylnością w całej Polsce. Zapowiedział, że na najbliższym kierownictwie ministerstwa podda tę propozycję pod dyskusję.

Jeśli ktoś chce poddać się takiemu egzaminowy - dziecko, rodzic dziecka - będzie miał taką potrzebę po to, żeby iść dalej, iść wyżej, to będzie oczywiście przystępował do egzaminu. Ale jest grono dzieci, które nie potrzebują takiego egzaminu. Jest to dodatkowy stres niepotrzebny dla dziecka, niepotrzebny dla rodziców, niepotrzebny dla nauczycieli i praca, która mogłaby być inaczej spożytkowana. Taki jest postulat państwa dyrektorów i to taki postulat, z którym wszyscy się zgadzali i jestem przekonany, że w całej Polsce spotka się z przychylnością - wyznał.

Egzamin ósmoklasisty 2022 zostanie przeprowadzony w dniach 24-26 maja. Ma to związek z rozporządzeniem MEiN dotyczącego zmiany terminu odbywania się sesji egzaminacyjnej. Początkowo egzaminy ósmoklasisty miały miejsce w kwietniu.

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?
Źródło: Egzamin ósmoklasisty 2022 nieobowiązkowy! Minister edukacji zapowiada wielkie zmiany