dzień nauczyciela

i

Autor: pixabay.com

Dzień Nauczyciela 2021 w Polsce i zagranicą. Kiedy jest święto pedagogów i jak obchodzi się je w innych krajach?

2021-10-06 13:33

Dzień Nauczyciela to święto Edukacji Narodowej. W Polsce jest bardzo znane, a w dodatku obchodzi się je w połowie października. Data jest niezmienna, podobnie jak ceremonie z nią związane. Jak zatem wygląda Dzień Nauczyciela w innych krajach? Jak zagranicą wygląda to święto? Poznajcie kilka ważnych ciekawostek.

Dzień Nauczyciela 2021 w Polsce i zagranicą. Kiedy jest święto pedagogów i jak obchodzi się je w innych krajach? To jak wygląda Dzień Nauczyciela poza granicami naszego kraju, może zainteresować wiele osób. Dzień Nauczyciela to znany wszystkim Dzień Edukacji Narodowej. W naszym kraju niezmienne jest obchodzony 14 października, natomiast w 2021 roku jest to czwartek. Tego nie zajęcia w szkołach się nie odbywają, jednak uczniowie przygotowują dla swoich pedagogów uroczyste apele, przedstawienia lub zawody sportowe. To dzień pełen luzu i uśmiechu. W ramach podziękowań za trud, który wkłada każdy nauczyciel w pracę z młodzieżą, ta odwdzięcza się im życzeniami oraz drobnymi upominkami. Głównie nauczyciele dostają tego dnia kwiaty, czekoladki lub drobne prezenty - niespodzianki. Jak w takim razie Dzień Nauczyciela świętują pedagodzy z innych stron świata? Kiedy w ich krajach wypada ten dzień w kalendarzu?

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

Dzień Nauczyciela 2021 - kiedy jest w innych krajach?

Kiedy Dzień Nauczyciela wypada w Argentynie, Tajlandii, Chinach, Hiszpanii, Finlandii czy też na Litwie? To bardzo ciekawe informacje, dlatego nie przejdźcie obok tego obojętnie!

Dzień Nauczyciela w Argentynie

W Argentynie święto to wypada na 11 września, w dzień śmierci pierwszego cywilnego prezydenta tego kraju, czyli Dominga Faustina Sarmiento. Za jego czasów podwoiła się liczba szkół, a system edukacji był jednym z najlepszych w Ameryce. Obecnie święto trwa nawet przez kilka dni.

Dzień Nauczyciela w Finlandii

W Finlandii formalnie nie obchodzi się Dnia Nauczyciela. Nieoficjalnie jednak młodzież zwykła wyrażać szacunek i wdzięczność pedagogom 9 kwietnia.

Dzień Nauczyciela w Tajlandii

W Tajlandii natomiast Dzień Nauczyciela jest najhuczniejszy. Jego nazwa to Wai Kru i wypada 16 stycznia. Tego dnia odbywa się wiele ceremonii, które podkreślają rolę pedagogów. Co ciekawe, uczniowie w ramach podziękowań obdarowują nauczycieli wiankami z kwiatów, a nwet padają im do stóp.

Dzień Nauczyciela na Litwie

Na Litwie Dzień Nauczyciela obchodzi się 5 października. Jest to dzień wolny, a wszelkie uroczystości wyglądają tak, że to starsi uczniowie mogą prowadzić lekcje dla młodszych kolegów. Co ciekawe, w niektórych szkołach świętuje się Dzień Nauczyciela także 14 października, a to wszystko ze względu na Polaków, którzy tam mieszkają.

Dzień Nauczyciela w Chinach

W Chinach Dzień Nauczyciela zapisał się w kalendarzu 10 września. Pedagodzy dostają wtedy pół dnia wolnego, a uczniowie jeśli mają ochotę, mogą podarować im kwiaty.

Dzień Nauczyciela w Hiszpanii

Dzień Nauczyciela w Hiszpanii obchodzony jest 30 września. Tego dnia organizuje się duże imprezy, w które zaangażowane są też szkoły wyższe. W ramach podziękowań, uczniowie najczęściej przygotowują kartki dla swoich ulubionych nauczycieli

Szkoła - typowe teksty nauczycieli

Pytanie 1 z 14
Dzwonek/przerwa jest dla ...
Źródło: Dzień Nauczyciela 2021 w Polsce i zagranicą. Kiedy jest święto pedagogów i jak obchodzi się je w innych krajach?