Obchody Święta Niepodległości w Olsztynie. TYMI ULICAMI nie przejedziesz! [UTRUDNIENIA 11 LISTOPADA]

i

Autor: pixabay.com

11 listopada jest świętem kościelnym? Jak w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości?

2021-11-09 11:28

11 listopada 2021 już się zbliża. Wiele osób wyczekuje tego dnia, ponieważ jest to tzn. "czerwona kartka", czyli dzień wolny od pracy i edukacji. Wtedy w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości, ale niektórym kojarzy się to z pójściem na uroczystą mszę. Czy katolicy tego dnia powinni wybrać się na mszę?

11 listopada jest świętem kościelnym? Jak w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości? 11 listopada to dzień wyczekiwany przez wiele osób. Choć od lat wzbudza wiele kontrowersji w związku z obchodami tego święta, dla wielu Polaków to po prostu dzień wolny od pracy, a tym samym okazja do odpoczynku. Święto Niepodległości to nie tylko marsz czy defilada, ale także możliwość spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Polacy udają się na imprezy, na wspólny obiad czy wyjeżdżają na krótki urlop. Jest jednak pewna grupa osób, która zadaje sobie pewne pytanie. Mowa o katolikach. Dla wielu z nich 11 listopada kojarzy się z obowiązkowym udziałem we mszy świętej. Czy tak faktycznie jest? Wyjaśniamy, czy 11 listopada to święto nie tylko państwowe, czy także kościelne.

Marsz niepodległości w Warszawie

11 listopada - czy to święto kościelne?

11 listopada to święto państwowe, ponieważ wtedy przypada rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Ale czy to także święto kościelne? Tego dnia w Kościele Katolickim obchodzi się wspomnienie bułgarskich męczenników Wiczewa, Siszkowa i Dżidżowa, św. Jałmużnia, Marcina z Tours, Studyta, Werana z Vence i siostry Wincencjji Marii Polonii. Nie jest to jednak święto nakazane. Oznacza to, że osoby wierzące 11 listopada nie mają obowiązku udziału we mszy.

Źródło: 11 listopada jest świętem kościelnym? Jak w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości?