Szewczyki nową atrakcją Kazimierza Biskupiego

2023-12-06 14:36

Mosiężne rzeźby małych szewczyków ku uciesze najmłodszych mieszkańców gminy, ale i turystów wkrótce staną w różnych częściach Kazimierza Biskupiego. Wygląd każdego z nich będzie ściśle związany z miejscem, przy którym zostanie postawiony.

Tradycje szewskie są głęboko związane z historią Kazimierza Biskupiego. Tu mieszkało wiele szewskich rodzin, w których ten fach przechodził z pokolenia na pokolenie. Figury szewczyków mają upamiętnić szewców, z których kiedyś słynął Kazimierz Biskupi.

Wiemy, że zawsze było 99 szewców i ku zachowaniu tradycji, postanowiliśmy że będziemy stawiać małe figurki różnych szewczyków. Jest Szewczyk-Uczeń, Szewczyk-Pracownik Urzędu, będzie Szewczyk-Muzyk i Szewczyk-Górnik  -  powiedział Grzegorz Maciejewski, wójt gminy Kazimierz Biskupi 

Warto wiedzieć, że mosiężne szewczyki są wykonane przez bardzo znanego krakowskiego rzeźbiarza. 

Autorem jest wyjątkowa osoba - to profesor Karol Badyna z Krakowa, z Akademii Sztuk Pięknych. Prześlicznie zrobione rzeźby, które wyszły spod jego dłuta to jest  bardzo duży plus, który będzie świadczył o tym, że przyłożyliśmy się do tych szewczyków pod względem historycznym, naszej tradycji, ale też nie bez znaczenia było to, że osoba, która je wykonała to artysta na skalę Polski a nawet Europy. Wszyscy, którzy interesują się rzeźbą i ci, którzy znają jego twórczość będą do Kazimierza przyjeżdżać żeby te szewczyki zobaczyć - dodał Grzegorz Maciejewski

Każdy kto - jak każe tradycja - chciałby pogłaskać na szczęście wszystkie szewczyki po głowach to niech koniecznie przyjedzie do Kazimierza Biskupiego wiosną. Wówczas to wszystkie zostaną zainstalowane w różnych ważnych dla mieszkańców Kazimierza zakątkach.