Żywy czy martwy? Jakiego karpia przynosicie do domu?

i

Autor: canva.com Żywy czy martwy? Jakiego karpia przynosicie do domu?

Żywy czy martwy? Jakiego karpia przynosicie do domu?

2021-12-21 13:46

Czy żeby karp był smaczny, musi koniecznie być żywy, aż do samej wigilii. Czy nie lepiej ubić takiego karpia w sklepie, a później trzymać go w lodówce? Tych ryb sprzedaje się w tym czasie tysiące, jeżeli nie miliony. Problem w tym, że wiele z nich drogę ze sklepu do domu musi spędzić w reklamówkach.

Żywy czy martwy? Jakiego karpia przynosicie do domu? W okresie przedświątecznym wciąż mamy do czynienia z niehumanitarnym traktowaniem karpi: są trzymane bez wody, stłoczone, pakowane żywe do worków foliowych, ranione. Pomimo tego, że karpie chroni ustawa o ochronie zwierząt i Sąd Najwyższy w 2016 roku wydał orzeczenie potwierdzające, że przetrzymywanie ryb bez wody jest znęcaniem się nad nimi, wciąż mamy do czynienia z peerelowskim zwyczajem sprzedaży żywego karpia. Co roku Klub Gaja przy wsparciu instytucji, aktorów, dziennikarzy i obywateli przypomina Polkom i Polakom, że karpie masowo i żywcem sprzedawane przed świętami Bożego Narodzenia odczuwają ból i stres. Apeluje do konsumentów, by nie kupowali żywych karpi. Namawia do świadomej konsumpcji, która pozwala ograniczyć bezsensowne i niepotrzebne męczarnie świątecznego karpia.

SuperNova LIVE: Marcin Czerwiński na próbie! Musisz to zobaczyć

SuperNova LIVE: Magda Bereda w szczerej rozmowie z Pawłem Wiszniewskim

Żywy czy martwy? Jakiego karpia przynosicie do domu?

Karp nie jest w Polsce, łagodnie mówiąc, dobrze traktowany w drodze na nasze świąteczne stoły. Nadal nie wiem dlaczego. Z przyzwyczajenia? Braku uważności? Zwykłej głupoty? Przecież jest chroniony prawem, jak każde inne zwierze kręgowe, a mimo to traktowany jest w sposób szczególny. Okrutnie szczególny. Żywa ryba transportowana i przechowywana jest bez wody. Jak długo jeszcze będzie trwał ten absurdalny zwyczaj związany z komunistycznymi niedoborami? Zależy to od nas. Bądźmy uważni przed świętami i nie kupujmy żywych ryb. To przecież norma w wypadku innych zwierząt, które spożywamy mówi Jacek Bożek, z Klubu Gaja, który zapoczątkował kampanię Jeszcze żywy KARP.

Postanowienia noworoczne 2022. Dzięki TYM sposobom na pewno uda Ci się je zrealizować!

Prezes Towarzystwa Promocji Ryb Zbigniew Szczepański uważa, że karpie, dlatego są hodowane od kilkuset lat w Polsce, że jest to ryba bardzo plastyczna. Ja popieram świeże ryby, bo nie ma świeższego towaru, niż karp, który przed chwilą pływał. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Listen to "Żywy czy martwy? Jakiego karpia przynosicie do domu?" on Spreaker.