Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Sedat Altinbas / Pexels Transport zwierząt z Ukrainy - nowe zasady

Czy zwierzęta mogą towarzyszyć uchodźcom? Nowe zasady na granicy

2022-02-25 11:24

Ukraina została zaatakowana przez wojska Rosyjskie. Ostrzelane zostały nie tylko cele wojskowe, ale również cywilne. Przerażeni mieszkańcy tego kraju uciekają przed wojną. Wiele osób zabiera ze sobą swoich czworonożnych podopiecznych. Czy zwierzęta mogą towarzyszyć uchodźcom? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule.

Przewóz zwierząt domowych przez granicę z Ukrainą

W związku z trwającym konfliktem militarnym na Ukrainie Główny Lekarz Weterynarii wprowadził tymczasową procedurę w sprawie postępowania ze zwierzętami towarzyszącymi podróżnym, wjeżdżającym z Ukrainy do UE przez polską granicę.

Z uwagi na nadzwyczajną sytuację „zwierzęta przemieszczane w czasie trwania konfliktu militarnego nie muszą być zaopatrzone w wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.” Dotyczy to zarówno psów, kotów jak i fretek.

Pozostałe gatunki zwierząt, które mogą towarzyszyć uchodźcom jako towarzyszące (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) z uwagi na brak zagrożenia związanego z potencjalnym przeniesieniem chorób zakaźnych niebezpiecznych dla ludzi lub zwierząt wirusa wścieklizny zostały czasowo zwolnione z obowiązku posiadania pozwolenia Głównego Lekarza Weterynarii na wwóz. Jeśli osobom szukającym schronienia w Polsce będą towarzyszyły jakieś gatunki zwierząt, które objęte ograniczeniami z uwagi na Konwencję Waszyngtońska CITES bez wymaganych zezwoleń – decyzję w ich sprawie podejmie Krajowa Administracja Skarbowa.

Osoby, które szukają niezbędnych informacji i dokumentów dotyczących przewozu zwierząt odsyłamy do strony wetgiw.gov.pl oraz na stronę MSWIA, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje dla uchodźców z Ukrainy.

Jak można zwierzętom z Ukrainy?

Na Facebooku powstała otwarta grupa, na której gromadzą się wolontariusze chętni wesprzeć zwierzęta uchodźców lub dać im tymczasowy dom: Pomoc dla zwierząt na Ukrainie. Stworzona została też grupa Kynolodzy kynologom na Ukrainie, która pomaga uchodźcom w zapewnieniu tymczasowej opieki nad ich czworonogami.

Osoby, które chcą dać tymczasowy dom zwierzętom z Ukrainy mogą wypełnić formularz rejestracyjny: Rejestracja domów tymczasowych - koordynatorem akcji jest Fundacja Dobrych Zwierząt. Osoby, które chcą się zgłosić się do pomocy weterynaryjnej dla zwierząt uchodźców, mogą wypełnić formularz rejestracyjny: Rejestracja lecznic weterynaryjnych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Czy zwierzęta mogą towarzyszyć uchodźcom? Nowe zasady na granicy