Zorza polarna

i

Autor: pixabay.com Zorza polarna

ZORZA POLARNA W POLSCE 2022 - kiedy możemy zobaczyć niesamowite zjawisko na niebie?

2022-01-31 14:33

Satelity zarejestrowały potężny rozbłysk na Słońcu. W stronę Ziemi zmierza teraz ogromna fala wiatru słonecznego, który jest źródłem silnych zórz polarnych. To wyjątkowe zjawisko zobaczymy prawdopodobnie również w Polsce! Sprawdźcie, na kiedy szykować się do obserwacji.

Zorza polarna w Polsce! Wszystko wskazuje na to, że już niebawem będziemy mieli szansę obserwowania na niebie tego przepięknego zjawiska. Zorza polarna powstaje, gdy tzw. "wiatr słoneczny" zostaje przechwycony przez ziemską magnetosferę. Prowadzi to do wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, czego skutkiem są obserwowane w górnej atmosferze świetliste pasma mieniące się odcieniami zieleni i błękitu. Zorzę najczęściej można obserwować na terenach w pobliżu biegunów Ziemi, jednak przy wyjątkowo mocnych rozbłyskach słonecznych, które wyrzucają w przestrzeń ogromne ilości wiatru słonecznego, zjawisko można zobaczyć także w innych rejonach. Właśnie taki potężny rozbłysk zarejestrowały niedawno satelity. Jego efektem będzie zorza, którą najprawdopodobniej zobaczymy także w Polsce! Kiedy? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Uratowali bobra przed pewną śmiercią! Teraz zwierzę wróciło na wolność

Kiedy zorza polarna w Polsce? DATA

Informacje o zorzy pojawiły się na Facebooku Z głową w gwiazdach. W poświęconym temu wpisie Karol Wójcicki donosi o silnym rozbłysku słonecznym trwającym blisko 4 godziny. Niemal dokładnie w stronę Ziemi popędziła ogromna fala uderzeniowa wiatru słonecznego. Najlepsze warunki do obserwacji zorzy będą mieli ludzie żyjący tuż za kołem podbiegunowym, ale zjawisko będzie można zobaczyć też w krajach leżących bardziej na południu - prawdopodobnie również w Polsce!

Na kiedy powinniśmy przygotować się do obserwacji? Według Wójcickiego zorza polarna w Polsce może być widoczna w późnych godzinach nocnych z 1. na 2. lutego 2022. Twórca Z głową w gwiazdach dodaje, że obecne prognozy dają największe szanse obserwatorom z zachodniej półkuli. Liczy jednak, że fala wiatru słonecznego była szybsza, niż wynika z analiz i zobaczymy zorzę polarną w Polsce.

Źródło: ZORZA POLARNA W POLSCE 2022 - kiedy możemy zobaczyć niesamowite zjawisko na niebie?