przepisy ruchu drogowego, droga

i

Autor: pixabay.com

Zielona strzałka może Cię drogo kosztować! Nowy taryfikator mandatów zezłościł kierowców

2022-09-22 12:28

Zaostrzony taryfikator punktów karnych i mandatów wszedł niedawno w życie i już zezłościł niejednego kierowcę. Czy wiesz, że zielona strzałka może Cię teraz drogo kosztować? Do 17 września mandat za takie wykroczenie wynosił 100 zł, zaś po wprowadzonych zmianach dostaniesz jeszcze punkty karne. To jednak nie koniec - sprawdź szczegóły.

Nowy taryfikator mandatów wszedł w życie w sobotę 17 września 2022 roku i już wywołał niezłe zamieszanie wśród kierowców. W rozporządzeniu pojawiło się wiele wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo nawet 15 punktów karnych. Wśród wykroczeń zagrożonych najwyższą liczbą punktów, można znaleźć między innymi naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierowców wobec pieszych, niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, niedostosowanie się do sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. 15 pkt. karnych może otrzymać kierowca między innymi za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h, a nawet za wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy sygnale czerwonym, wjeżdżanie gdy opuszczanie rogatek już się rozpoczęło lub za objeżdżanie ich.

Taką samą liczbę punktów karnych przewidziano za jazdę pod wpływem nietrzeźwości i środków odurzających, nie udzielenie pomocy ofiarom wypadku oraz za jazdę pod prąd autostradą lub drogą ekspresową. To jednak nie koniec!

Super Ring - Nowy taryfikator mandatów

Nowy taryfikator mandatów 2022 - punkty

Czy wiesz, że zielona strzałka może Cię drogo kosztować? Przed 17 września niezatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem, groziło mandatem w wysokości 100 zł. Teraz gdy popełnimy wykroczenie możemy dostać także 6 pkt. karnych. Jednak gdy zielona strzałka zgaśnie i dopiero wtedy kierowca wykona manewr skręcania, można otrzymać aż 500 zł mandatu i 15 pkt. karnych!

ZOBACZ TAKŻE: 'Policja zachowuje się jak siła okupacyjna' - Ł. Warzecha i Ł. Zboralski ostro o zmianach w taryfikatorze mandatów

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy 2023? Sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Z jaką maksymalną prędkością możesz jechać mijając ten znak?
Quiz - znak drogowy