Wiele osób zastanawia się dziś co oznacza żałoba narodowa. To nic innego jak szczególna forma uczczenia pamięci osoby bądź osób, które odegrały ważną rolę w historii kraju lub zmarły w wyniku tragicznych wydarzeń. W czasie jej trwania flagi państwowe opuszcza się do połowy masztu, odwoływane są imprezy rozrywkowe i masowe, a media dostosowują program do powagi sytuacji. Żałoba narodowa to wyraz solidarności społecznej i szacunku dla zmarłych, który jest symbolicznym momentem refleksji i jedności obywateli wobec straty, która dotknęła całe społeczeństwo. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, najbliższa sobota 26 kwietnia jest dniem żałoby narodowej ze względu na dzień pogrzebu papieża Franciszka.
ZOBACZ TAKŻE: Polski duchowny wspomina papieża Franciszka: był blisko ludzi aż do końca
Żałoba narodowa - czego NIE WOLNO
Czego nie wolno podczas żałoby narodowej? W takim dniu nie mogą odbywać się koncerty, ani inne zaplanowane imprezy. Zaleca się, aby odwołać nie tylko stadionowe czy plenerowe koncerty, ale też festyny, dyskoteki w klubach, wydarzenia sportowe czy inne imprezy o charakterze rozrywkowym. Oprócz tego w dniu żałoby narodowej, stacje telewizyjne i radiowe często rezygnują z emitowania komedii, reality show czy głośnej muzyki, a w zamian prezentują poważniejsze lub dokumentalne programy.
Wiele osób zastanawia się także co z weselami podczas żałoby narodowej. W końcu najbliższa sobota 26 kwietnia jest sobotą po Wielkim Poście, w którą wiele osób zaplanowało swoje uroczystości. Jeśli macie taką imprezę przed sobą możecie być spokojni, ponieważ wprowadzenie żałoby narodowej nie wpływa na zakaz organizowania wesela.
Warto również wiedzieć, że podczas żałoby narodowej w instytucjach państwowych i wielu prywatnych miejscach, flagi powinny być opuszczone do połowy masztu. Nieprzestrzeganie tego może być odebrane jako brak szacunku. Dodatkowo choć nie ma prawnego obowiązku, od osób publicznych, instytucji i mediów oczekuje się dostosowania do nastroju powagi i refleksji.