- Sytuacja jest taka, że w 1997 roku nie miałam czegoś takiego pod domem - powiedziała reporterce Radia Eska mieszkanka Głuchołaz. - Powiem, że przeżyliśmy tamtą, ale ta mnie przeraża bardziej.
Powódź w Głuchołazach. Jak wygląda sytuacja w mieście?
W niedzielę rano (15 września) woda Białej Głuchołaskiej przelała się przez wały przy moście tymczasowym i zalewa miasto.
Woda płynie do centrum miasta. Zalany jest rynek. Paweł Szymkowicz, burmistrz miasta, wystosował apel do mieszkańców o ewakuację na wyżej położone tereny.
- W tej chwili sytuacja jest bardzo poważna. Niestety, część osób wydaje się, że nie rozumie powagi i skali zagrożenia. Myślą, że skoro stoi most, to są bezpieczni, ale tak nie jest. Apeluję do wszystkich, by możliwie szybko ewakuowali się z miasta lub przenieśli na wyżej położone tereny. Toniemy - powiedział burmistrz Głuchołaz.
Powódź w Głuchołazach. Mieszkańcy pełni niepokoju
Reporterzy Radia Eska rozmawiali z ewakuowanymi mieszkańcami Głuchołaz. Ze wszystkich wypowiedzi wybrzmiewało poczucie bezsilności wobec żywiołu.
- Straż jechała, mówili żeby ewakuować się, kto może. Wyskakiwaliśmy, braliśmy najpotrzebniejsze rzeczy i uciekaliśmy. To przecież tak ciągnie jak jakiś prąd na morzu - powiedziała nam mieszkanka miasta.
- Zabezpieczyliśmy wszystko ale uciekamy, bo woda sięga już do pasa - usłyszeliśmy od kolejnej osoby.
Burmistrz miasta nagrał wideo z rynku w Głuchołazach. Sytuacja wygląda dramatycznie.
Od kilkudziesięciu godzin W Głuchołazach trwała walka strażaków i mieszkańców o utrzymanie przeprawy przez rzekę Białą. Zerwanie mostu, który jest przeprawą tymczasową, spowoduje spiętrzenie się wody na elementach nowobudowanego mostu i w zalanie miasta.
Powódź na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Trwa ewakuacja mieszkańców
Sytuacja na południu Opolszczyzny i Dolnego Śląska jest krytyczna. Stan alarmowy kilkudziesięciu rzek przekroczył stan alarmowy. Trwają ewakuacje mieszkańców niektórych zagrożonych miejscowości. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od czwartku do niedzieli sumę opadów sięgającą 150 litrów na metr kwadratowy, co może spowodować gwałtowne powodzie. W tych województwach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - trzeciego stopnia. Największe opady deszczu prognozowane są w Kotlinie Kłodzkiej.