Z białaczką da się wygrać. Rośnie liczba potencjalnych dawców szpiku. Polska w czołówce Europy

i

Autor: canva.com Z białaczką da się wygrać. Rośnie liczba potencjalnych dawców szpiku. Polska w czołówce Europy

Z białaczką da się wygrać. Rośnie liczba potencjalnych dawców szpiku. Polska w czołówce Europy

2021-10-13 13:13

13 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. To właśnie dzięki dawcom, osoby chore np. na nowotwory krwi, dostają szansę na nowe życie. Problem w tym, że znalezienie tzw. bliźniaka genetycznego, to jak szukanie igły w stogu siana. Jak podkreślają eksperci byłoby łatwiej, gdyby dawców było więcej.

Z białaczką da się wygrać. Rośnie liczba potencjalnych dawców szpiku. Polska w czołówce Europy. W ciągu 12 lat z 15 tysięcy dawców szpiku kostnego w Polsce, zrobiło się ponad milion siedemset. Dawcą szpiku kostnego może zostać każda pełnoletnia osoba, musi by zdrowa nie obciążona chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi. Żeby wpisać się na listę potencjalnych dawców szpiku kostnego trzeba przy pobieraniu krwi wypełnić dodatkowy kwestionariusz. W 2020 roku przeprowadzono ponad 1300 koordynacji przeszczepień dla polskich pacjentów. Jest to około 20 procent, 80 procent to tak zwane woreczki życia ze szpikiem i komórkami macierzystymi które podróżują do najbardziej odległych zakątków świata.

SuperNova LIVE: Roksana Węgiel z największymi hitami. Znasz je wszystkie? [QUIZ]

SuperNova LIVE: Marcin Maciejczak - Jeśli powiem

Polska w czołówce Europy Rośnie liczba potencjalnych dawców szpiku

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił Prezes Fundacji DKMS Ewę Magnucką- Bowkiewicz oraz prof. Sebastiana Giebelę kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach. Magnucka- Bowkiewicz powiedziała, że marzeniem, by było, żeby każda zdrowa osoba, która może być dawcą, żeby była dawcą. Z drugiej strony ważne, żeby to dawstwo było świadome. Ważne, że jest nas wielu i jak przychodzi ten moment, że bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy, to my jesteśmy.

SuperNova LIVE: Roksana Węgiel w przepięknych zdjęciach zza kulis! [GALERIA]

Giebel powiedział, że potencjalnych potrzebujących transplantacji komórek krwiotwórczych jest w Polsce około 3 tysiące rocznie. Część z nich wymaga transplantacji komórek własnych zwanych autologicznymi, a część przeszczepień od dawców czyli transplantacje allogeniczne. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej..