Wtyk amerykański - cuchnący owad w naszych domach

i

Autor: Wikimedia Commons Wtyk amerykański - cuchnący owad w naszych domach

CUCHNĄCY owad wciska się do naszych domów. Może narobić mnóstwo szkód! Jak się go pozbyć?

2021-10-15 12:31

Mały, brązowo-czarny, z długimi odnóżami, a do tego brzydko pachnący. O czym mowa? To wtyk amerykański, owad, którego często spotykamy w naszych domach w październiku. Okazuje się, że osobnik może narobić sporo szkód. Jak się go pozbyć?

Wtyk amerykański - cuchnący owad w naszych domach

Wtyki amerykańskie jeszcze dość niedawno można było spotkać w Ameryce Północnej. Owady zawędrowały jednak do Europy. Początkowo obserwowano je we Włoszech, teraz można na nie trafić również w Polsce. Wtyki amerykańskie osiągają maksymalnie dwa centymetry, mają brązowo-czarny kolor i długi odnóża. Charakteryzują się też bardzo nieprzyjemnym zapachem, który wydzielają, gdy czują zagrożenie. Co więcej, wtyki amerykańskie mogą też wyrządzić sporo szkód. Jakich?

Małopolska. Policja rozbiła szajkę złodziei luksusowych samochodów

Wtyk amerykański - lepiej uważaj na niego w domu

Wtyki amerykańskie wysysają soki z drzew i powodują ich zamieranie. Ze względu na pogarszającą się jesienią pogodę, wdzierają się do naszych domów. Ukrywają się w zakamarkach szaf lub podłóg. Wtyki amerykańskie posiadają tzw. kłujki, przez które mogą uszkodzić rury instalacyjne. Dla człowieka nie są jednak groźne.

Jak się pozbyć owadów? Można próbować łapać je do słoika. Następnie wynieść je na zewnątrz. Jeśli wtyki amerykańskie pozostawiły po sobie nieprzyjemny zapach, wystarczy umyć dane miejsce i wywietrzyć pomieszczenie.

Źródło: CUCHNĄCY owad wciska się do naszych domów. Może narobić mnóstwo szkód! Jak się go pozbyć?