Lockdown

i

Autor: pixabay.com Lockdown

Wracają restrykcje i lockdown. Jakie zmiany zostaną wprowadzone i gdzie?

2021-11-14 16:22

Czwarta fala przybiera na sile w całej Europie. Dzisiaj w Polsce (14 listopada) odnotowano 14 442 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Od początku pandemii w Polsce zmarło łącznie 78 867 osób. W mediach pojawiły się informacje o nowych obostrzeniach, które zostaną wprowadzone od poniedziałku w wielu krajach.

Lockdown dla osób, które nie są w pełni zaszczepione?

Pierwsze kraje europejskie już podjęły stanowcze kroki w walce z 4 falą koronawirusa. Austria od poniedziałku wprowadza lockdown dla osób, które nie są w pełni zaszczepione przeciwko koronawirusowi. Z obowiązkowego lockdownu w tym kraju będą zwolnione dzieci w wieku 12 lat i młodsze. Według przekazanych informacji osoby niezaszczepione będą mogły opuszczać swoje domy, tylko udając się do pracy lub na zakupy. Taka forma lockdown’u ma obowiązywać przez 10 dni. Warto zauważyć, że 65 procent Austriaków jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, a jednak nadal jest to jeden z najniższych wskaźników w Europie Zachodniej. Bardziej restrykcyjne obostrzenia zostaną wprowadzane również w innych europejskich krajach. W Norwegii zaś przywrócono wymóg kwarantanny dla osób niezaszczepionych przybyłych m.in. z Polski. Ponadto osoby niezaszczepione przed wyjazdem do Norwegii muszą zarejestrować swoją podróż i poddać się testowi na przejściu granicznym.

Wejście do miejsc publicznych tylko z certyfikatem covidowym

Z uwagi na dużą liczbę zarażeń koronawirusem u naszych zachodnich sąsiadów od poniedziałku w Berlinie, a w Bawarii od najbliższego wtorku, będzie obowiązywać zasada 2G. Oznaczająca, że dostęp do restauracji, kin czy obiektów sportowych będzie możliwy tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców lub posiadających negatywne testy.

Podobnie sytuacja wygląda na Słowacji, gdzie w rejonach o najwyższym stopniu zakażenia koronawirusem dostęp do obiektów publicznych jest możliwy tylko dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub z aktualnym negatywnym wynikiem testu. Ponadto Słowacki parlament w ostatnich dniach przyjął projekt, pozwalający na wprowadzenie certyfikatów covidowych w miejscach pracy, oznaczających zaszczepienie, przejście infekcji lub negatywny wynik testów. Jeżeli pracownik nie będzie miał takiego zaświadczenia i nie będzie chciał wykonać testów, pracodawca ma obowiązek mu je zapewnić, a ich odmowa będzie oznaczać dla pracownika bezpłatny urlop.

Certyfikaty covidowe są niezbędne, by wejść do obiektów publicznych także w Bułgarii. Takie rozporządzenie obowiązuje tam już od połowy października, a certyfikaty musi posiadać tam zarówno personel, jak i klienci. Pozostaje postawić sobie pytanie, czy w Polsce rząd też zdecyduje się na tego typu obostrzenia?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

W Lublinie dostawą jedzenia zajmują się roboty. To pierwszy taki eksperyment w Polsce.
Sonda
Czy miejsca publiczne powinny być dostępne tylko dla osób z certyfikatem covidowym?
Źródło: Wracają restrykcje i lockdown. Jakie zmiany zostaną wprowadzone i gdzie?