Wprowadzono 17 nowych zawodów medycznych! Sprawdź listę

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Wprowadzono 17 nowych zawodów medycznych! Sprawdź listę

Wprowadzono 17 nowych zawodów medycznych! Sprawdź listę

2022-01-25 15:38

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt ustawy, która wprowadzi 17 nowych zawodów medycznych. Do tej pory żadne przepisy nie mówiły o tym kto i na jakich warunkach może wykonywać dany zawód medyczny, np. ratownika medycznego. Co się zmieni?

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt ustawy, która wprowadzi 17 nowych zawodów medycznych. To między innymi opiekunowie medyczni, logopedzi czy dietetycy. W związku z tym, że do tej pory nie było przepisów, które mówiły o prawach i obowiązkach tych grup zawodowych, zdarzało się, że pracodawcy wykorzystywali luki prawne.

- Skoro nie ma ustawy o zawodzie opiekuna medycznego, to znaczy, że można ominąć pewne rozporządzenia, które mówią jakie kwalifikacje trzeba mieć na danych stanowiskach. No i niektóre osoby zatrudniają ludzi bez żadnego wykształcenia na to stanowisko, co niestety jest zagrożeniem dla pacjenta - mówi prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych Bartosz Mikołajczyk.

Projekt ustawy jasno określa, że m.in. asystentem stomatologicznym czy masażystą może zostać tylko osoba, która przeszła odpowiednią szkołę. Przepisy ukrócą więc sytuacje, w których przykładowo opiekunem medycznym zostawała osoba po internetowym kursie.​

QUIZ. To samo brzmienie, inne znacznie - rozpoznaj słowa, które brzmią tak samo, choć oznaczają co innego!

Pytanie 1 z 23
Śniegu zimą lub w miseczce na śniadanie:

Projekt ustawy reguluje również kwestie związane z ustawicznym rozwojem zawodowym w ramach kształcenia podyplomowego (szkolenie specjalizacyjne i kursy kwalifikacyjne) oraz doskonalenia zawodowego. Projekt wprowadza także m.in. regulacje dotyczące skorzystania przez osobę wykonująca zawód medyczny z płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie, który będzie mógł być wykorzystany na realizację ustawicznego rozwoju zawodowego. Wymiar urlopu jest uzgadniany każdorazowo z pracodawcą.

Czytaj także: Niedziele handlowe 2022 na NOWYCH ZASADACH. Wielkie zmiany już od 1 lutego!

Projekt ustawy reguluje również kwestie odnoszące się do odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny. Osoby wykonujące zawód medyczny podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki zawodowej i deontologii zawodowej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu medycznego.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

WOŚP - ESKA licytacja G20
Źródło: Wprowadzono 17 nowych zawodów medycznych! Sprawdź listę