World Trade Center: rocznica zamachów na USA! Kim jest Osama Bin Laden? [PODCAST]

i

Autor: AP PHOTO/MAZHAR ALI KHAN, FILE World Trade Center: rocznica zamachów na USA! Kim jest Osama Bin Laden? [PODCAST]

World Trade Center: rocznica zamachów na USA! Kim był Osama Bin Laden? [PODCAST]

2022-09-08 15:50

Osama Bin Laden, człowiek który zmienił oblicze świata. Przez kilkanaście lat nieuchwytny terrorysta, który rządził Al-Kaidą. Stworzył najniebezpieczniejszą organizację, przez którą chciał rządzić nie tylko Stanami Zjednoczonymi, ale także osobami, które nie są tego samego wyznania. Kim był Osama Bin Laden?

Osama Bin Laden urodził się 10 marca 1957 roku w Rijadzie. Saudyjski milioner i terrorysta. Współzałożyciel i przywódca Al-Kaidy. Był jednym z ponad 50 dzieci Jemeńczyka, Muhammana ibn Ladina. Po śmierci ojca odziedziczył spadek i stał się milionerem. W momencie napadu wojsk radzieckich na Afganistan, udał się do Pakistanu i zaczął organizować pieniądze i zaopatrzenie dla afgańskich mudżahedinów. Nienawidził Amerykanów. Był zdania, że mieszkańcy USA są negatywnie nastawieni przeciwko muzułmanom. To między innymi dlatego przyczyniło się do ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku. Zginęło wtedy prawie 3000 osób. CIA i służby USA szukały terrorysty wiele lat. 1 maja 2011 roku odbyła się specjalna operacja, w której Osama Bin Laden zginął od dwukrotnego strzału w głowę.

Listen to "Przez kilkanaście lat nieuchwytny terrorysta - Osama Bin Laden, twórca najniebezpieczniejszej organizacji Al-Kaidy [Zbrodniarz i kara]" on Spreaker.