kościół, modlitwa

i

Autor: pixabay.com

WIELKI POST

Wielki Post 2024 - kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? [DATA, SYMBOLE]

2024-02-29 10:55

Wielkanoc 2024 zbliża się wielkimi krokami, jednak zanim do tego dojdzie czeka nas Wielki Post. Najważniejsze święta w całym roku liturgicznym poprzedzone zostaną okresem pokuty i żalu za grzechy. Kiedy zaczyna się Wielki Post w tym roku? Ile trwa i jakie są jego symbole? Sprawdźcie.

Kiedy jest Wielki Post i ile trwa? Jakie są symbole Wielkiego Postu? Takie pytania zawsze pojawiają się w głowie niejednej osoby, kiedy Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Wiosenne święta, które poprzedzone są okresem 40-dniowego Wielkiego Postu coraz bliżej. Dla wielu osób jest to czas wyciszenia, pokuty i nawrócenia, czas szczerej modlitwy i pracy nad swoim duchowym wnętrzem. Podczas Wielkiego Postu obowiązuje wstrzemięźliwość od hucznych zabaw, a w piątki od spożywania mięsa. Dodatkowo w tym okresie w świątyniach odbywają się nabożeństwa pasyjne, między innymi Gorzkie Żale oraz Droga Krzyżowa, podczas której symbolicznie odtwarza się drogę Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenie go do grobu.

Amaretto | ESKA Luna Reacts Eurowizja short

Wielki Post 2024 - DATA, ile trwa

Kiedy zaczyna się Wielki Post 2024? Data Wielkiego Postu interesuje wiele osób. Ten szczególny czas rozpoczął się w Środę Popielcową 14 lutego, a zakończy się w Wielką Sobotę 30 marca. W Środę Popielcową wiernych obowiązywał post ścisły. Wiele osób zastanawia się także ile trwa Wielki Post? Jak łatwo można obliczyć ten szczególny czas trwa 40 dni.

ZOBACZ TAKŻE: Zwyczaje wielkanocne w Polsce dawniej i dziś. Te tradycje trzeba znać!

Wielki Post - SYMBOLE

Jakie są symbole Wielkiego Postu? Symbolami tego szczególnego czasu są:

  • 40 dni 
  • pustynia 
  • popiół 
  • kolor fioletowy 
  • post, jałmużna i modlitwa 
  • Droga Krzyżowa,  Gorzkie Żale
Sonda
Ulubione ciasto wielkanocne?