Trwa usuwanie skutków wichur

i

Autor: PAP/Roman Zawistowski

Wichury w Polsce - dwa tysiące interwencji straży pożarnej, wiele domostw odciętych od prądu

2022-02-19 8:16

Nad całą Polską przechodzą potężne wichury, które tego wieczoru osiągały prędkość do 130 km/h! Jak poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kieszkowski tylko tej nocy strażacy wyjechali do ponad dwóch tysięcy interwencji związanych z usuwaniem skutków wichury. Gdzie wiało najmocniej?

Wichury w Polsce – wielu mieszkańców jest odciętych od prądu

Silny wiatr, który szaleje nad Polską nie odpuszcza. Drzewa wyrwane z korzeniami, zerwane dachy i linie energetyczne to tylko jedne z nielicznych interwencji, na jakie tej nocy wyjeżdżali strażacy. Jak podaje rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej tylko w ciągu 6 godzin (od północy do godziny 6 w sobotę 19.02) straż pożarna otrzymała ponad dwa tysiące zgłoszeń związanych ze zniszczeniami spowodowanymi przez silny wiatr.

Najwięcej interwencji było w woj. mazowieckim - 3204, wielkopolskim - 2228, zachodniopomorskim - 2298 i kujawsko-pomorskim - 2227. Do godziny 15.00 odnotowano w całym kraju ponad 20 tys. zgłoszeń. Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, uszkodzonych zostało 2,2 tys. budynków.

Ponad milion mieszkańców zostało odciętych od prądu. Porywisty wiatr zrywał tam linie energetyczne. Pracownicy spółek Enea Operator i Energa Operator, pracują nad przywróceniem energii w wielu obszarach tego regionu. Niestety ze względu na liczbę zgłoszeń Wielkopolski mieszkańcy muszą przygotować się na dłuższe przerwy w dostawie prądu. Największa liczba awarii na terenie działania spółki Enea Operator jest obecnie w rejonie Piły, Gniezna, Chodzieży i Leszna. Natomiast spółka Energa Operator informuje o awarii masowej w południowej i wschodniej części regionu.

W Gorzowie Wielkopolskim wiatr wyrwał z korzeniami sporych rozmiarów drzewo. Jedno drzewo uszkodziło cztery zaparkowane samochody. Jedna osoba została ranna - jest to kierowca ciężarówki który został ranny, po tym jak zjechał z jezdni omijając powalone drzewo. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 10 w Gajtowie koło Torunia.

Cztery ofiary śmiertelne, sześć rannych. Jedna osoba zginęła po tym, jak rano na drodze krajowej numer 11 w Babim Dworze (województwo wielkopolskie) na jadący samochód spadło drzewo. Do drugiego śmiertelnego zdarzenia doszło w woj. lubelskim w miejscowości Międzyrzec Podlaski. Tu również na skutek wiatru, drzewo przewróciło się na samochód, w wyniku czego jedna osoba zginęła.

PKP Intercity odnotowuje olbrzymie opóźnienia i duże utrudnienia w ruchu kolejowym. Apeluje również o rezygnację z podróży w dniu dzisiejszym zwracając uwagę na możliwość odzyskania zwrotu kosztu za zakupiony bilet.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Przez Polskę przeszły silne wiatry. Dokonały dużych zniszczeń
Źródło: Wichury w Polsce - ponad milion domostw odciętych od prądu, cztery ofiary śmiertelne [AKTUALIZACJA]