Burza

i

Autor: pixabay.com Burza

Wichury nad Polską to efekt zmian klimatu? Ekspert: "BĘDZIE CORAZ GORZEJ"

2022-02-18 15:46

Wichury nawiedzają kraj! W piątek, 18. lutego wydano alerty najwyższego, trzeciego stopnia dla północnej i zachodniej Polski. Na pozostałym obszarze ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Synoptycy przewidują na 19. lutego wiatr wiejący w porywach 120 km/h. Skąd tak gwałtowne zjawiska pogodowe?​ Ekspert nie ma wątpliwości: wichury i burze zimą to efekt zmian klimatycznych.

Polacy odczuwają skutki zmian klimatycznych

Burze i wichury w Polsce w środku lutego! W nocy z 16 na 17 lutego kraj nawiedziła potężna burza, która zostawiła za sobą szeroki pas zniszczeń. W piątek, 18. lutego IMGW wydało zaś ostrzeżenia przed kolejnymi nawałnicami. Taka sytuacja pogodowa niegdyś mogłaby się wydawać totalną abstrakcją. Dziś niestety musimy zacząć się do tego przyzwyczajać.  to bowiem efekty globalnego ocieplenia. - Musimy się przygotować, bo te anomalie pogodowe będą się nasilać i zostaną z nami na długo. Szczególnie niepokojąca jest intensywność i częstotliwość tych zjawisk. Obserwujemy nowe procesy w atmosferze. Musimy się z tym liczyć. Mamy wyjątkowo ciepły Ocean Atlantycki. Tworzą się potężne niże gdzieś w okolicach Islandii i one powodują wiatry. Jest to skutek ocieplenia klimatu - mówi prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Konflikt rosyjsko-ukraiński. Tak wygląda codzienność na ulicach Lwowa

Potrzebne systemowe zmiany i... praktyczne rozwiązania

Ze zmianami klimatu boryka się cały Świat. Przechodzimy z węgla na zieloną energię, sortujemy odpady i wspieramy recykling. Ale, jak twierdzą eksperci, poza polityką klimatyczną musimy też inwestować w praktyczne rozwiązania, które pomogą nam przetrwać w świecie zaskakujących anomalii pogodowych.

Jesteśmy nieprzygotowani do tych zmian. Nasze dachy nie są odporne na tak silny wiatr. Musimy przystosować budynki do tych nowych zjawisk. Myśląc nie tylko o wichurach, ale też występowaniu powodzi i susz. Nie wystarczy przygotować ostrzeżenia. Musimy przygotować strategie. Należy zrobić wszystko, aby uniknąć takich skutków tych zmian, które odczuła ostatnio Wielkopolska - mówi wiceprezes PAN. Rejon Wielkopolski został szczególnie mocno dotknięty ostatnimi wichurami. Wiatr zrywał dachy, łamał drzewa i niszczył sieci energetyczne. W całym województwie zanotowano ponad 2500 interwencji strażaków.

Z Pawłem Rowińskim rozmawiała Alina Makarczuk

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Wichury nad Polską to efekt zmian klimatu? Ekspert: "BĘDZIE CORAZ GORZEJ"