Jakie macie plany na Walentynki 2022?

i

Autor: Canva

Walentynki 2022 - czy przez pandemię Polacy stracili cały romantyzm?

2022-02-08 17:25

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Barometr Providenta, jeszcze kilka lat temu lubiane w naszym kraju Walentynki tracą obecnie na popularności. Z danych zebranych w badaniu wynika iż w tym roku zamierza je świętować, aż dwa razy mniej Polaków, niż przed pandemią. Czy przez COVID-19 straciliśmy cały romantyzm? Zapraszamy do artykułu.

Walentynki nie są już modne

Według badania przeprowadzonego przez Barometr Providenta jeszcze w 2020 roku Walentynki planowało uczcić 60 procent Polaków. W tym roku święto zakochanych celebrować będzie o wiele mniej osób. Z ankiet wynika, że w tym roku to święto obchodzić będzie zaledwie co trzeci badany. Wychodzi na to, że w przeciągu dwóch ostatnich lat ponad 30 procent Polaków przestało celebrować Walentynki. Dane wskazują na to, że najczęściej świętują osoby w wieku 25–34 lat. Znacznie rzadziej, o ile w ogóle 14 lutego obchodzić będą osoby powyżej 55. roku życia, oraz najmłodsi z respondentów w wieku 18–24 lata. Chociaż popularność tego święta drastycznie spadła w ciągu ostatnich dwóch lat, to jak wynika z badania to nie obostrzenia ani ryzyko zakażeń zniechęcają zakochanych do obchodzenia święta miłości. Z badania wynika, że jedynie 3 procent badanych osób stwierdziło, że pandemia pokrzyżowała ich walentynkowe plany.

– Dlaczego nie będziemy spędzać walentynek w jakiś szczególny sposób? Przede wszystkim główną i oczywistą przyczyną jest fakt, że nie mamy z kim spędzić tego dnia. Drugim istotnym punktem jest to, że uważamy, iż przez cały rok wyznaje się miłość i okazuje swoje uczucie bliskiej osobie – tłumaczy Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Provident Polska.

Dlaczego nie świętujemy już Walentynek?

Jak się okazuje większość Polaków jest zmęczona komercyjnym charakterem tego święta. Aż 27 procent respondentów przyznało, że nachalne akcje marketingowe z tej okazji zniechęca ich do celebrowania. Starsi respondenci (powyżej 55. roku życia) z kolei uważają, że jest to święto ludzi młodych (ok. 39 proc.) i nie chcą celebrować zagranicznych świąt.

Jakie prezenty na walentynki dają Polacy? Najczęściej z okazji tego święta obdarowujemy się kwiatami, słodyczami lub drobną biżuterią. Badani, którzy planują świętować 14 lutego średnio przeznaczą na ten cel około 100 zł. Warto zaznaczyć, że to mężczyźni częściej deklarują większe wydatki na prezenty dla ukochanych. Według badania najchętniej okazujemy uczucia w „tradycyjny sposób”. Zazwyczaj samodzielnie przygotowując romantyczną kolację w domu (23 proc.) czy oglądając wspólnie w domu film lub spektakl (17 proc.). Okazuje się jednak, że romantyzm nie jest jeszcze Polakom obcy, bo ponad 43 proc. przygotuje z tej okazji niespodziankę dla drugiej połówki. A Wy planujecie coś na Walentynki? Dajcie znać w sondzie poniżej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Świętujecie w Walentynki?
Źródło: Walentynki 2022 - czy przez pandemię Polacy stracili cały romantyzm?