W pracy stawiamy na młodych. Osoby po 50 są wybierane rzadziej

i

Autor: canva.com W pracy stawiamy na młodych. Osoby po 50 są wybierane rzadziej

W pracy stawiamy na młodych. Osoby po 50 są wybierane rzadziej

2022-01-27 14:50

Młodsi kandydaci otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio 2 razy częściej niż starsi. Dlaczego pracodawcy nie chcę zatrudniać osób po 50 roku życia? Czy to nie jest przypadkiem dyskryminacja?

W pracy stawiamy na młodych. Osoby po 50 są wybierane rzadziej. To pachnie już trochę dyskryminacją, która jednocześnie jest trudna do wskazania. Bo przecież pracodawca sam dopiera sobie takich pracowników, jacy są mu potrzebni. Ale rzeczywiście częściej firmy odzywają się do osób, które są młode często niedoświadczone. Im starsza osoba, tym o taki kontakt trudniej. W wielu miejscach wymagana jest umiejętności obsługi komputera. Nawet w dzisiejszych czasach nie wszystkie osoby po 50 potrafią obsługiwać komputer. Dla młodych ludzi to zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ już od dziecka mieli do czynienia z komputerami czy też smartfonami.

Kolacja z Anią Wyszkoni - wygraj wyjątkową aukcję Radia SuperNova na WOŚP!

SuperNova LIVE: Marcin Czerwiński z numerem OD NOWA! Zobacz ten wykon

W pracy stawiamy na młodych. Osoby po 50 są wybierane rzadziej

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił kierowniczkę zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym Agnieszkę Wincewicz-Price oraz Monikę Banyś z Personal Service. Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek. Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać starszych osób? I jaka to jest skala? Statystycznie rzecz, biorąc przynajmniej dwukrotna jest różnica w odpowiedziach pozytywnych w odpowiedziach zapraszający kandydata do pracy na rozmowę kwalifikacyjną do dalszych etapów procesu rekrutacji młodsi kandydaci dostawali takie telefony 2 razy częściej w przypadku takich stanowisk, które nie wymagały większego doświadczenia, czy jakiegoś specjalistycznego przygotowania natomiast w porównaniu między Warszawą a resztą kraju w zakresie takich stanowisk bardziej wyspecjalizowanych w bankowości, finansach, ubezpieczeniach to różnica była jeszcze większa, ponieważ czterokrotnie częściej młodsze osoby dostawały propozycje pracy, stwierdziła Wincewicz-Price.

Za ten błąd przy PARKOWANIU zapłacisz MANDAT! Nowe przepisy od lutego!

Niestety osobom po 50 roku życia jest trudniej na rynku pracy, jest trudniej tę pracę znaleźć pracodawcy rzadziej odpowiadają na ich CV. Rzadziej zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne i nadal jest to przekonanie wśród pracodawców, którego buduje, że jednak to młodszy pracownik jest perspektywiczny pracownikiem, w którego warto inwestować podsumowała temat Banyś. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Listen to "W pracy stawiamy na młodych. Osoby po 50 są wybierane rzadziej" on Spreaker.