W Polsce brakuje pracowników.

i

Autor: Canva.com W Polsce brakuje pracowników.

W Polsce brakuje pracowników. Przedsiębiorcy boją się bankructwa

2021-07-06 13:09

Wielokrotnie możemy słyszeć że ktoś ma problem ze znalezieniem pracy. Z drugiej jednak strony pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy. Co wpływa na taką sytuację na rynku. Tym tematem zajął się Artur Jarząbek w programie Supernova w samo południe.

W Polsce brakuje pracowników. Przedsiębiorcy boją się bankructwa. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że firmy borykają się z niedoborem pracowników. W wielu branżach nie ma komu pracować. Budowlana, medyczna czy produkcyjna to właśnie w nich brakuje rąk do pracy. Młodzi ludzie coraz częściej kończą studia lub zakładają swojej jednoosobowe działalności, często nie wyobrażają sobie pracy na produkcji w branży budowlanej, czy na przysłowiowej kasie w sklepie. Pracodawcy narzekają na brak osób, które mogłyby podjąć się pracy fizycznej. Pracodawcy uważają, że wielki wpływ na brak pracowników mają liczne programy socjalne tworzone przez polski rząd.

Pies postrzelony z wiatrówki

Inwazja WIELKICH owadów! Mogą być groźne, wchodzą za koszule i wpadają do ust! [WIDEO]

W Polsce brakuje pracowników. Przedsiębiorcy boją się bankructwa.

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Do debaty zaprosił Karolinę Banaszek z Głównego Urzędu Statystycznego oraz ekonomistę Marka Zubera. Banaszek stwierdziła, że od kilku kwartałów sytuacja nie zmienia się. Rąk do pracy brakuję w branży budowlanej, handlu, naprawy pojazdów samochodowych, czy transportu i gospodarki magazynowej. Trzeba zwrócić uwagę, że przez urzędy pracy, firmy szukały robotników przemysłowych i rzemieślników, ale również osoby zajmujące się montażem maszyn, operatorzy maszyn i specjaliści.

Sprawca tragicznego wypadku pod Stalową Wolą będzie surowo ukarany! Marcin Warchoł zapowiedział, że skierował wniosek do Prokuratora Generalnego

Pierwsza rzecz, to jest wzrost gospodarczy. A druga to relatywnie niski poziom chęci do pracy. W Niemczech poziom zatrudnienia, czyli liczba osób, które pracują w stosunku do ilości siły roboczej, to jest w okolicach 75 procent, a w Polsce dobijamy do 70 procent. Mniej osób w Polsce w stosunku do na przykład Niemiec chce pracować, czyli ta różnica wynosi około miliona osób stwierdził Zuber. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.