W Polsce brakuje pracowników.

i

Autor: canva.com W Polsce brakuje pracowników.

W Polsce brakuje pracowników. Przedsiębiorcy boją się bankructwa

2021-07-06 13:09

Wielokrotnie możemy słyszeć że ktoś ma problem ze znalezieniem pracy. Z drugiej jednak strony pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy. Co wpływa na taką sytuację na rynku. Tym tematem zajął się Artur Jarząbek w programie Supernova w samo południe.

W Polsce brakuje pracowników. Przedsiębiorcy boją się bankructwa. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że firmy borykają się z niedoborem pracowników. W wielu branżach nie ma komu pracować. Budowlana, medyczna czy produkcyjna to właśnie w nich brakuje rąk do pracy. Młodzi ludzie coraz częściej kończą studia lub zakładają swojej jednoosobowe działalności, często nie wyobrażają sobie pracy na produkcji w branży budowlanej, czy na przysłowiowej kasie w sklepie. Pracodawcy narzekają na brak osób, które mogłyby podjąć się pracy fizycznej. Pracodawcy uważają, że wielki wpływ na brak pracowników mają liczne programy socjalne tworzone przez polski rząd.

Inwazja WIELKICH owadów! Mogą być groźne, wchodzą za koszule i wpadają do ust! [WIDEO]

Pies postrzelony z wiatrówki

W Polsce brakuje pracowników. Przedsiębiorcy boją się bankructwa.

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Do debaty zaprosił Karolinę Banaszek z Głównego Urzędu Statystycznego oraz ekonomistę Marka Zubera. Banaszek stwierdziła, że od kilku kwartałów sytuacja nie zmienia się. Rąk do pracy brakuję w branży budowlanej, handlu, naprawy pojazdów samochodowych, czy transportu i gospodarki magazynowej. Trzeba zwrócić uwagę, że przez urzędy pracy, firmy szukały robotników przemysłowych i rzemieślników, ale również osoby zajmujące się montażem maszyn, operatorzy maszyn i specjaliści.

Sprawca tragicznego wypadku pod Stalową Wolą będzie surowo ukarany! Marcin Warchoł zapowiedział, że skierował wniosek do Prokuratora Generalnego

Pierwsza rzecz, to jest wzrost gospodarczy. A druga to relatywnie niski poziom chęci do pracy. W Niemczech poziom zatrudnienia, czyli liczba osób, które pracują w stosunku do ilości siły roboczej, to jest w okolicach 75 procent, a w Polsce dobijamy do 70 procent. Mniej osób w Polsce w stosunku do na przykład Niemiec chce pracować, czyli ta różnica wynosi około miliona osób stwierdził Zuber. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.