VKontakte

i

Autor: pixabay.com VKontakte

VKontakte zhakowane - tę wiadomość wysłano do 12. mln Rosjan!

2022-03-21 12:11

Serwis VKontakte stał się celem hakerów. Udało im się przejąć kontrolę nad usługą umożliwiającą rozsyłanie wiadomości do użytkowników. Dzięki temu do około 12 milionów Rosjan trafił ważny komunikat. Jego treść znajdziecie w naszym artykule.

VKontakte to największa rosyjskojęzyczna platforma społecznościowa. Założony przez Pawła Durowa w 2006 roku serwis jest często nazywany "Rosyjskim Facebookiem". VK szybko zyskało ogromną popularność, co skłoniło pro-putinowskie środowisko do przejęcia nad nim kontroli. Stało się to w 2014 roku - Durow został usunięty ze stanowiska dyrektora generalnego przez oligarchów Aliszera Usmanowa i Igora Sieczina z bliskiego otoczenia Władimira Putina. Były CEO wyemigrował z Rosji, a serwis przeszedł pod nadzór władzy. Jasne jest więc, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę wszystkie prawdziwe informacje dotyczące wojny są tam blokowane. Na szczęście hakerzy na cyfrowym froncie walki zaliczają coraz więcej skutecznych prób rozbicia muru dezinformacji. Jak informuje serwis niebezpiecznik.pl, po jednym z cyberataków do 12. milionów rosyjskich użytkowników VKontakte wysłano informacje dotyczące sytuacji w Ukrainie. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Wiadomość o wojnie w Ukrainie zniknęła po 10 minutach

Jak informuje Niebezpiecznik w swoich mediach społecznościowych, ktoś zdołał przejąć zewnętrzną usługę umożliwiającą wysyłanie wiadomości użytkownikom. Informacja mogła trafić do 12. milionów użytkowników w Rosji. Nie wiadomo jednak, jak wielu osobom udało się ją odczytać. Serwis usunął efekt działalności hakerów po 10 minutach.

Dokonał rozboju i spalił samochód ofiary

Niebezpiecznik podkreśla, że nowe prawo zabrania Rosjanom cytowania tej wiadomości, gdyż podważa ona przekaz kremlowskiej propagandy. Jaka była treść wiadomości? Tłumaczenie znajdziecie w dalszej części artykułu.

Tak brzmiała wiadomość hakerów do rosyjskich użytkowników VKontake

Hakerzy ominęli cenzurę, by poinformować Rosjan o sytuacji w Ukrainie. Wbrew oficjalnemu przekazowi mówiącemu o "operacji specjalnej", otwarcie mówią o inwazji, wojnie, niszczeniu miast przez siły rosyjskie i zabijaniu cywili. W wiadomości znalazło się też ostrzeżenie dla wszystkich popierających konflikt. Poniżej znajdziecie przetłumaczona treść wiadomości.

Dziś dwudziesty piąty dzień wojny Putina z Ukrainą. Przez ten czas armia rosyjska zrujnowała wiele spokojnych miast, unicestwiła ponad 3500 obiektów infrastruktury cywilnej. Dziesiątki tysięcy zwykłych ludzi odniosło ranny, ponad 5 tysięcy osób, w tym ponad 100 dzieci, zginęło. Nie da się doliczyć dokładnej liczby martwych. Ta przestępcza agresja musi zostać powstrzymana, a sprawcy ukarani.

Żaden z celów "operacji specjalnej" nie został zrealizowany. Ukraińcy zrzeszyli się i wspólnymi siłami odparli agresora. Zniszczone zostały setki jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego, dziesiątki tysięcy żołnierzy rosyjskich zostało rannych. 560 trafiło do niewoli, a ponad 11 tysięcy spoczęło w ukraińskiej ziemi. Nikt nie śpieszy się z zabieraniem ciał. Ojczyzna cię opuści, synku. Zawsze.

Rosyjska gospodarka została zniszczona. Na początek czekają was — długi, izolacja, bieda i głód, w porównaniu z którymi lata 90. wydadzą się bajką. Putin został zagnany w róg i jest zdesperowany. W imię swoich celów gotów jest nie cofać się przed niczym i rozpętać wojnę nuklearną — wojnę, w której nie będzie zwycięzców. Jeśli teraz nie zatrzymasz wojny, jutro przyjdzie ona do twojego domu. Każdego dnia wychodźcie na place swoich miast. Żądajcie zakończenia wojny, żądajcie powstrzymania Putina. Dziś tylko rosyjski naród może zapobiec globalnej katastrofie.

Vkontakte zostało zhakowane. Wszystkie dane osobowe, posty i korespondencja użytkowników zostały przekazane kompetentnym organom. Każda twoja wiadomość z poparciem rosyjskich okupantów lub literą Z na zdjęciu profilowym może zostać zinterpretowana jako przestępstwo nie ulegające przedawnieniu. Zostaniesz przez to dodany na listę osób ściganych międzynarodowym listem gończym przez Interpol i aresztowany w każdym kraju. Pomyśl o swojej przyszłości i nie bądź częścią tego szaleństwa.

Źródło: VKontakte zhakowane - tę wiadomość wysłano do 12. mln Rosjan!