rodzina

i

Autor: pexels

Zmiany w urlopach. Od 2022 roku dostaniemy wolne z powodu "siły wyższej"

2021-11-21 19:47

Szykuje się rewolucja w urlopach. Rząd pracuje nad zmianami, po których ma zostać wprowadzony tzw. "urlop z powodu siły wyższej". Kto będzie mógł go otrzymać? Na czym będzie polegać? Czytajcie więcej w naszym materiale.

Zmiany w urlopach. Od 2022 roku dostaniemy wolne z powodu "siły wyższej"

Urlop z powodu siły wyższej? Tak, to nie żart. Zmiany są spowodowane dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady z 2019 roku. Ta wprowadzona została z myślą o opiekunach i rodzicach. Jej celem jest zapewnienie równości na rynku pracy pomiędzy kobietami i mężczyznami, a także zachęcenie do większego podziału obowiązków opiekuńczych.

Dyrektywa zakłada więc wprowadzanie urlopu od siły wyższej. Na czym będzie polegać?

Tego jeszcze nie było! Nowe, e-papierowe rozkłady w Warszawie

"Zgodnie z art. 7 dyrektywy pracownik będzie miał prawo do czasu wolnego od pracy z powodu działania siły wyższej"

Tajemniczą siłą wyższą są np. sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, gdy obecność pracownika jest przy tym zdarzeniu niezbędna.

To jednak nie wszystko. Dyrektywa zakłada także nowy rodzaj urlopu - opiekuńczy. Ten zastąpiły obecną tzw. "opiekę nad dzieckiem", trwałby 5 dni i był rozszerzony na wszystkich krewnych, którzy zamieszkują w tym samym gospodarstwie - matkę, ojca, małżonka (małżonkę). O liczbie dni zadecyduje jednak państwo członkowskie, nie wiadomo więc, ile dni zdecyduje się wprowadzić Polska.

Kolejna rzecz dotyczy uelastycznienia czasu pracy. Ta dotyczyć będzie rodziców i opiekunów dzieci do lat ośmiu. Będą oni mogli poprosić pracodawcę o wykonywanie obowiązków w trybie zdalnym. Jeśli skorzystają z takiej możliwości - to ma przysługiwać im ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy oraz dyskryminacją.

Według dyrektywy państwa członkowskie mają obowiązek wprowadzenie nowych przepisów do sierpnia 2022 roku. Dyrektywa obejmie wszystkich pracowników, którzy mają umowę o pracę lub pozostają w innym stosunku pracy określonym przez prawo.

Sonda
Jak najczęściej wykorzystujesz urlop?
Źródło: Zmiany w urlopach. Od 2022 roku dostaniemy wolne z powodu "siły wyższej"