dziecko w wieku przedszkolnym

i

Autor: pixabay

Ulga na dziecko w PIT 2022: Nawet 2700 zł na jedno dziecko. Są jedna spore zmiany!

2022-02-15 14:24

Przed nami zeznania podatkowe. Wielu rodziców, jeżeli spełnia określone warunki, może uzyskać tzw. ulgę prorodzinną. Co trzeba zrobić, żeby dostać ulgę na dziecko? Zmiany w 2022

Ulga na dziecko w PIT 2022

Zgodnie z polskim prawem osoby wychowujące dzieci mają możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi prorodzinnej i zapłacić dzięki temu mniejsze podatki. Ulga na dziecko 2022 przysługuje nie tylko rodzicom, ale także opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym.  Funkcjonowała w poprzednich latach, ale będzie też w nowym systemie ekonomiczno-gospodarczym - Polskim Ładzie. Zmieni się jednak możliwość dzielenia się ulgą na dotychczasowych zasadach. 

Ulga na dziecko 2022 przyznawana jest:

  • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat,
  • na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 3 089 zł (w tę kwotę nie wlicza się renty rodzinnej).

Warto więc pamiętać, że nawet jeśli pełnoletnie dziecko kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej, ale dorabia sobie w międzyczasie i zarabia ponad 3089 złotych, to rodzice tracą prawo do odliczenia od podatku z tytułu ulgi prorodzinnej.

Ulga na dziecko 2022: ile można zyskać?

  • na pierwsze dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł
  • na drugie dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł
  • na trzecie dziecko otrzymasz 166,67 zł miesięcznie; rocznie 2000,04 zł
  • na czwarte i każde kolejne dziecko otrzymasz 225 zł miesięcznie; rocznie 2700 zł

Portal rządowy Ministerstwa Cyfryzacji informuje również, w jaki sposób można odliczyć ulgę – zarówno w przypadku małżeństw rozliczających, jak i rodziców, którzy składają zeznania podatkowe osobno:

  • Jeśli składacie wspólne zeznanie podatkowe — wpiszcie ulgę na każde dziecko.
  • Jeśli składacie zeznania podatkowe oddzielnie — ustalcie, w jakich proporcjach wpiszecie ulgę. Możecie wpisać po równo (każde z was wpisuje 50% ulgi) albo ustalić proporcje (na przykład jedno z was wpisze 20% ulgi, a drugie 80%).

Rozliczenie podatkowe, w którym będzie możliwość odliczenia ulgi, składa się od 15 lutego do 30 kwietnia. 

Ulga prorodzinna: Zmiany w 2022 roku 

Rodzice będą mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej w niezmienionej formule jeszcze tylko w tym roku. Dlaczego? Polski Ład zmienił kwotę wolną od podatku, wynosi ona teraz 30 tys. złotych rocznie. Co wspólnego ma to z ulgą? Jak czytamy na portalu edziecko.pl, wszyscy, którzy zarabiają najniższą krajową, nie będą mieli w związku ze zmianą potrącanych zaliczek na podatek. Niestety, aby móc skorzystać z rozliczenia, składki takich rodziców musiałyby wynieść przynajmniej tyle, co ulga prorodzinna a przy niskich dochodach to nierealne.

Para okradała kościelne skarbony
Źródło: Ulga na dziecko w PIT 2022: Nawet 2700 zł na jedno dziecko. Są jednak spore zmiany!