Tyle NAPRAWDĘ zarabiają Polacy. GUS w końcu ujawnił dane!

i

Autor: gosiak1980

Tyle NAPRAWDĘ zarabiają Polacy. GUS w końcu ujawnił dane!

2021-11-23 9:16

Ile naprawdę zarabiają Polacy? Comiesięczne dane GUS o średnich zarobkach w Polsce dziwią najbardziej tych, którzy zarabiają mniej, ponieważ te zazwyczaj są wygórowane. Główny Urząd Statystyczny wyjawił medianę zarobków Polaków. Te informacje w sposób bardziej realny pokazują jak naprawdę wyglądają wynagrodzenia w naszym kraju. Dane są publikowane raz na dwa lata.

Główny Urząd Statystyczny wyjawił ile naprawdę zarabiają Polacy. Dane, które zebrał urząd są publikowane tylko raz na dwa lata. To zupełnie co innego, niż comiesięczne informacje o średnich zarobkach w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Te zazwyczaj są zawyżone ze względu na to, że zawarte są w nich również zarobki osób lepiej sytuowanych, na wyższych i lepiej płatnych stanowiskach. Dlatego czytając o średnim wynagrodzeniu możemy mieć wrażenie, że są one wygórowane, a prawda jest zupełnie inna. Bliżej rzeczywistości są informacje, które właśnie wyjawił GUS. Te dotyczą mediany zarobków Polaków, która była o niemal 20 procent niższa od średniego wynagrodzenia. Ile naprawdę zarabiają Polacy?

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza antyinflacyjna. Prąd i paliwa TAŃSZE jeszcze PRZED ŚWIĘTAMI! Deklaracja premiera

Tyle NAPRAWDĘ zarabiają Polacy

4702,66 zł brutto tyle wynosi mediana zarobków Polaków w październiku 2020 roku. To ponad 3,4 tys. zł"na rękę". Ostatnie dane GUS na ten sam temat pochodzą z października 2018 r. Wówczas wyniosła ona 4094,98 zł brutto. Oznacza to, że w dwa lata mediana wzrosła o zatem o 14,8 procent.

Ale co dokładnie oznacza mediana? Tyle, że w ubiegłym roku połowa pracowników w naszym kraju zarabiała więcej niż mediana, a połowa mniej. Ta kwota pokazuje, że mediana jest też o 25 procent niższa niż średnie wynagrodzenie, które w październiku wynosiło 5917,15 zł.

Tyle NAPRAWDĘ zarabiają Polacy. GUS w końcu ujawnił dane!

Mimo że te dane pokazują wysokość zarobków z ubiegłego roku są one bardzo istotne. Dlatego, że pokazują rozbieżność między średnią, a medianą. Co warto dodać, w te dane (podobnie, jak w przypadku średniej) nie są wliczone zakłady pracy, w których jest zatrudnionych mniej niż 10 osób, ale są ujęte wynagrodzenia „budżetówki” i osób pracujących na różnych formach zatrudnienia. Na istotność tych informacji ma także wpływ, że GUS publikuje je tylko raz na dwa lata.

Kolejki po ekogroszek
Sonda
Czy w 2022 r pensja minimalna będzie wyższa niż 3 tys. zł?
Źródło: Tyle NAPRAWDĘ zarabiają Polacy. GUS w końcu ujawnił dane!