warsztat samochodowy, serwis, przegląd auta

i

Autor: Citroen warsztat samochodowy

Twoje auto nie przejdzie już przeglądu? Już niebawem WIELKIE ZMIANY!

2022-02-11 10:36

Badania techniczne nie będą już takie same! Kierowcy muszą przygotować się na ogromne zmiany, które mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Przede wszystkim kontrole mają być bardziej skrupulatne, drobiazgowe. W Polsce na przeglądzie tylko co 42 auto 1jest kierowane do mechanika. Dla porównania w Niemczech - co szóste. To się ma niebawem zmienić.

Ministerstwo Infrastruktury od października 2020 roku pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi badań technicznych. Od września, przejście przeglądu technicznego przez auto ma być znaczni trudniejsze niż dotychczas. Ma to zdecydowanie poprawić stan technicznych pojazdów które poruszają się na naszych drogach. W efekcie ma być po prostu dużo bezpieczniej.

JAKIE ZMIANY W PRZEGLĄDACH SAMOCHODÓW?

Co będzie najważniejsze? Oczywiście kryteria mają być nieco bardziej surowe. Poza tym pracownik, który przeprowadza przegląd na wiele rzeczy nie będzie mógł już przymykać oka, ponieważ z każdego przeglądu będzie musiała zostać przeprowadzona dokumentacja fotograficzna. Zdjęcia te, w systemie będą przechowywane aż pięć lat! Fotografowana będzie bryła pojazdu, tablica rejestracyjna oraz licznik, co ma być potwierdzeniem autentyczności przeprowadzenia przeglądu. W dokumentacji fotograficznej ma być też dokładnie opisane miejsce i godziny wykonania zdjęć samochodu na przeglądzie technicznym.

Takie zdjęcia z pewnością zapobiegną nie tylko przepuszczaniu "aut-duchów", czyli takich które nawet w serwisie się nie pojawiły, ale także sprawią, że diagności będą bardziej surowi wobec niezgodności widocznych gołym okiem.

Wprowadzona ma zostać także kontrola kontrolowanego. Jeśli diagnosta nie podbije nam przeglądu, będziemy mieli dwa dni aby od wyniku się odwołać do dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. Wtedy w SKP pojawi się pracownik TDT, który będzie "patrzył na ręce" diagnoście.

Walentynki Ewy Krawczyk

KARY DLA SPÓŹNIALSKICH!

Jednym z problemów badań jest także zbyt łagodne podejście do osób spóźniających się. Właśnie od września ma się to zmienić. Aby właściciele pojazdów nie spóźniali się, ustawodawca proponuje wprowadzenie podwójnej stawki za przegląd dla nieterminowo wykonywanych przeglądów w przypadku spóźnienia powyżej 30 dni. Przypomnijmy, iż od 1 stycznia, jeśli nie mamy ważnego przeglądu i zatrzyma nas policja także musimy liczyć się z ogromnymi karami - mandatem w wysokości 1,5 tysiąca złotych.

Kiedy zmiany wejdą w życie? Projekt powstaje od 21 października 2020 r. Dat wprowadzenia nowelizacji było już kilka, ale najnowsza mówi o 1 września 2022 r.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Twoje auto nie przejdzie przeglądu? Już niebawem WIELKIE ZMIANY!